DİK ile Iğdır Belediyesi Öncülüğünde, “Kutlu Doğum Haftası” Nedeniyle Etkinlik Gerçekleştirildi

3

Iğdır’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) ile Iğdır Belediyesi öncülüğünde “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle Alyans Düğün Salonu’nda etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe konuşmacı olarak DİK Delegeleri Ayhan Bilge ile Diba Keskin’in yanı sıra Iğdır Belediye Eş Başkanları Murat Yikit, Şaziye Önder, HDP-DBP Iğdır il, ilçe, belde eş başkanları, belediye eş başkanları, Iğdır il genel meclis eş başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Salon alanına üzerinde; “Hak, barış ve özgürlüğün peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V) buyuruyor ki; ‘ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” yazılı pankart dikkat çekti. Etkinliğe gelenlere karşılama komitesi tarafından karanfil dağıtıldı. Etkinliğe Kuran-ı Kerim okumasıyla başlandı.

“Peygamberimizin ve sahabelerinin örnekliğinde çalışmamızı yürütüyoruz”

Etkinlikte ilk olarak konuşan Iğdır Belediye Eş Başkanı aynı zamanda DİK Bileşeni Aynur Timur, Demokratik İslam bileşenleri olarak birlikte yaşam kültürü gerçekleştirme mücadelesi içinde olduklarını belirterek; “İslam coğrafyasında, Orta Doğu’da özelikle de yaşadığımız Mezopotamya ve Anadolu’da yaşanan savaşların, çatışmaların, huzursuzlukların temel nedeni birlikte yaşam kültürümüzü geliştirmemekten kaynaklanıyor. Bizler Demokratik İslam Kongresi bileşenleri olarak birlikte yaşam kültürünü bölgemizde ve coğrafyamızda gerçekleştirme mücadelesi vermekteyiz. Bu manada İslam’ın evrensel değerleri ışığında ve İslam’ın bize mirası olan Peygamberimizin ve onun yol arkadaşı olan sahabelerin örnekliğinde çalışmamızı yürütme gayretindeyiz” dedi.

“Peygamberimiz eşitlik ve özgürlüğün sembolüdür”

Etkinliğe panelist olarak katılan DİK delegelerinden aynı zamanda HDP Kars Milletvekili Adayı Ayhan Bilgen, peygamberin eşitlik ve özgürlüğün sembolü olduğunu belirterek; “Demokratik İslam Kongresi 25-26 şehirde bu hafta boyunca programlar düzenleyecek. Peygamberimizin 1 güne ya da bir haftaya sığmayacağını sadece belirli günde anılıp unutulmayacak bir insan olmadığını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Peygamber efendimiz aynı zamanda bir ruh iklimini yansıtıyor. Yani bir mesajın bir toplumu nasıl dönüştürebileceğini, nasıl değiştirebileceğini anlatıyor. Ahlaki bir toplumun nasıl inşa edilebileceğini ve kadınların, kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesinin gelenek olduğu bir dönemde kadının insan olduğunu, yaşama hakkı olduğu en önemlisi eşit ve özgür olduğu algısını inşa etmek için yürütülen bir mücadelenin sembolüdür. Bir elinize güneşi bir elinize ayı verseler bile inandıklarınızdan vazgeçmeme ve bu uğurda her türlü eziyeti, işkenceyi ve zulmü göze almanın sembolüdür” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.