Devşirme Sporcu Yetiştiriyoruz

2

“76 milyonluk bir ülkede başarılı sporcular çıkaramıyoruz, sporcu devşiriyoruz”

Kars Valisi Eyüp Tepe, “76 milyonluk bir ülkede başarılı sporcular çıkaramıyoruz, devşiriyoruz” dedi ve bunun gerçekten acı bir durum olduğunu söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı 07-12 Ocak 2014 tarihleri arasında Mersin’in Erdemli İlçesi’nde düzenlenen Türkiye Gençler Boks Şampiyonasında ilk üç dereceye giren Karslı boksörler, antrenörleri ile birlikte Vali Eyüp Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında, Vali Tepe, sporcular ve gazeteciler, Kars’ta ki sporun sorunlarıyla ilgili olarak bir süre sohbet etti. Vali Tepe, ülke olarak çok genç bir nüfusa sahip olmamıza rağmen sporda ki başarıyı devamlılık haline getirilemediğini belirtti. Vali Tepe “Bizim genç sporcu nüfusumuzun çok olması bir avantajdır. Burada yetişip daha sonra batıda ki daha büyük kulüplere gidiyor olanları ise ayrı bir kazançtır. Sonuçta bu ülkede spor yapan gençlerimizin ülkemizin neresinde yetişiyor olması önemli değil, sonuçta hepsi bu ülke için ter döküyor. Öncelikle buradan başarı elden bir sporcunun başarısı Kars’ın başarısı ve burada yaşayan gençlerinde bir çıkış noktası olarak örnek teşkil ediyor. Bakıyorsunuz 3 milyonluk bir ülkede dünya çapında sporcular var, bize yok. Türkiye milli futbol takımının birçok sporcusu genelde yurt dışından gelen futbolculardan oluşmaktadır. Ancak,  Biz 76 milyonluk bir nüfusa sahip olmamıza rağmen demek ki sporcularımıza yeterli alt yapıyı sağlayamıyoruz.”dedi.

BİZİM SPORUMUZDA Kİ BAŞARI DÖNEMSEL OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR

Sporda ne yazık ki başarıda devamlılık sağlayabilmiş olunmadığında değinen Vali Tepe; Hangi branşın popileritesi fazla ise, belli bir dönem o branşlarda başarı elde ediyoruz. Kısa bir süre sonra ise bu başarı ortalaması git gide düşüyor. Dolayısıyla bizim kahramanlaştırılmış sporculara ihtiyacımız var. Sporda ki alt yapıyı canlandırabilmek ve cazip bir hale getirebilmek için sporcularımızı kahramanlaştırmamız lazım. Örneğin Cenk Torun sayesinde birçok insan buz patenci oldu. Türkiye de Naim Süleymanoğlu, Mehmet Yurdadön, Süreyya Kop gibi sporcularımız bunlara en iyi örnek olabilir”.

Ülkemizdeki sporun ve sporcunun sorunlarıyla ilgili olarak spor yapmış gazetecilerde görüşlerini sunarken Gazeteci Işık Çapanoğlu, Kars’ta artık alt yapıya sporcu yetiştirecek spor kulüpleri de kalmadı. Yaklaşık olarak on yıldır Kars’ta okullarda spor kursları düzenlenmemektedir. Birçok kurum mevcut spor kulüplerini kapattı” derken Bir başka gazeteci ve milli sporcu Levent Karaçay ise, sporda ki başarının büyük bir kısmını mental yeterlilik olduğunu ve bu yeterliliği tamamlayacak unsurların bir arada sunulması gerektiğini vurgulayarak, ” bu unsurların en başını ekonomik sebepler gelmektedir. Eğer biz sporda başarıyı devamlılık haline getirmek istiyorsak, yetenekli sporcuları tespit edip maddi manevi olarak desteklememiz gerekmektedir. Gerekli alt yapı ve ekipman sağlanmalıdır. İşte bunların hepsinin gerçekleşmesi ise ekonomiye dayanmaktadır. Geçim derdinde olan bir sporcudan başarı beklemek ise hayalden başka bir şey olmayacaktır” diye konuştu.

Bunun üzerine Kars valisi Eyüp tepe ise, ” bakın başka ülkelerde ünlü üniversiteler başarılı sporcuları okullarına alabilmek için adeta bir biriyle yarışıyorlar. Burs vererek yetenekli sporcuları okullarına alarak, hem sporda ki başarılarını arttırıyorlar hem de okullarının reklamlarını yapmış oluyorlar. Bizim ülkemizde de yetenekli öğrenciler tespit edilerek burslar verilebilir. Her sporcuya olmayabilir ancak en azından milli takım düzeyinde ki sporculara çeşitli imkanlar sağlanabilir. Bu da sporu tabanda ciddi bir şekilde teşvik eder. Tabi ki biz bunların yapılmasını istiyoruz. 76 milyonluk bir ülkede başarılı sporcular çıkaramıyoruz, devşiriyoruz, bu gerçekten acı bir durum” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.