DBP ve HDP Basın Açıklaması Yaptı

88

DBP-HDP Iğdır il örgütleri son zamanlarda Iğdır’daki polis baskınlarını, gerçekleştirdiği basın açıklaması ve oturma eylemi ile kınadı. DBP Iğdır il binası önünde yapılan basın açıklamasına DBP Iğdır İl Eş Başkanı Murat Yerlikaya, Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Iğdır Belediye Eş Başkan Vekili Bani Kaya, Tuzluca Belediye Eş Başkanları Mehmet Gültekin, Neşegül Can, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanları A.Kadir Özsular, Dilek Yanardağ, I-YÖDER, DBP-HDP il, ilçe ve belde yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

DBP Iğdır İl Eş Başkanı Murat Yerlikaya basın açıklamasında son zamanlarda polislerin basın açıklamalarına ve eylemselliklerdeki baskılarına dikkat çekerek; “öncelikle her zaman haklının ve mazlumun yanında yer alan ve almaya devam edecek olan bir parti olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu temelde gerek süreçle beraber gelişen olaylar olsun, gerekse de bazı özel günlerde yapmış olduğumuz basın açıklamaları ve eylemselliklerde polisin bize karşı geliştirmiş olduğu tahammülsüz tavırları kınadığımızı belirtiyoruz” dedi. “Kadın arkadaşlarımızın başörtülerinin zorla çıkartılmak istenmesi skandaldır”

Yerlikaya, son olarak  valiliğin açılmasına izin verdiği pankartı açtıkları için ifadeye çağrılan ve başörtüleri zorla açılmak istenen olayın skandal olduğuna dikkat çekerek; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarında valiliğin izin verdiği pankartı astıkları için bir çok kadın arkadaşımız ifadesi alınmak üzere emniyete çağrılmış orada başörtüleri zorla çıkartılıp, resimleri çekilmek istenmiştir. Bu tam bir skandaldır. Biz buradan hükümete ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenmek istiyoruz. Gezi olaylarında baş örtülü kadına baş örtüsünden dolayı hakaret edildi diyerek kıyameti kopardınız. Belki de sizin talimatınızla burada başörtülü kadınlarımızın başörtüleri çıkarılıyor. Bizim için kadınlarımızın başörtüleri en temel haktır. Bu durumu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.