DBP, Tuzluca’da Yönetimini Belirledi

yt

DBP Tuzluca İlçe Örgütü 1’inci Olağan Kongre’sini gerçekleştirdi.

DBP Tuzluca İlçe Örgütü 1’inci Olağan Kongre’sini gerçekleştirdi. Kongreye DBP Iğdır İl Eş Başkanı Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl eş başkanları Cesim Katar, Nuran Gelturan, Iğdır Belediye Eş Başkanı Murat Yikit, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı A. Kadir Özsular, KESK Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi Hasan Çamlı, HDP Tuzluca İlçe eş başkanları Mehmet Demir ile Sincan Güngör, DBP ve HDP il, ilçe yöneticilerinin yanı sıra delegeler katıldı. Tuzluca HDP ilçe binasında yapılan kongre alanı DBP bayrakları ile süslenirken, salona PKK Lideri Abdullah Öcalan ve çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren gerillaların fotoğrafları ile PKK bayrağı asıldı. Demokrasi şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubu okundu. Kongrede açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Genel Meclis Eş Başkanı A.Kadir Özsular, Rojava’da yaşanan mücadele ve direnişin kendi mücadelelerinde de örnek alınarak sahip çıkılacağına dikkat çekerek” Rojava’da yaşanan mücadele ve direnişi saygıyla selamlıyorum. Bizlerde burada onların bu mücadelesine ve direnişine sahip çıkarak, kendi mücadelemizde örnek alacağız. Rojava direnişini ve mücadelesini sistemimize oturtacağız” dedi.

Demokratik özerkliğin en büyük örneği Rojava’da yaşanıyor’

Açılış konuşmasının ardından konuşan Iğdır Belediye Eş Başkanı Murat Yikit, demokratik özerkliğin en büyük örneğinin Rojava’da yaşandığını belirterek” Demokratik özerkliğin en büyük örneği Rojava’da yaşanıyor. Bugün Rojava’dan Afrin’e Afrin’den Kobanê’ye Kobanê’den Kamışlı’ya kadar Arap’ı Kürdü, Türkmeni,Süryanisi, Müslüman’ı ve Hristiyan’ı birlikte mücadele ediyor.Çünkü orada etnik anlamda bir zihniyet dayatılmıyor” dedi.

‘40 Yıllık mücadelemize bizi buraya getiren değerlere sahip çıkarak devam edeceğiz’

Yikit son olarak bugüne kadar gelinen mücadelenin devamı için değerlere sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekerek” Orta Doğu gibi bataklık bir bölgede Bugün eğer Kürtler ve Kürdistani halklar bu kadar büyük bir başarıya ulaşıyorlarsa bu yılların getirmiş olduğu bir projenin ürünüdür. Bu projenin bir parçası da bizim bölgemizde yaşatılmasını ve inşa edilmesini arzuladığımız demokratik özerkliktir. Bunun için hep birlikte tüm alanlarda mücadele edeceğiz. Mücadele edebilmemiz için 40 yıllık geçmişimizi unutmayacağız. Şayet biz 40 yıllık mücadelemizi unutma noktasına gelirsek ve ya bu kazanımları başka siyasal anlayışların kazanımıymış gibi ortaya koyma çabası içerisine girersek daha işin başında kendi kendimize çelme takarız. Bunun için mücadelemize, değerlerimize ve 40 yıllık mücadele boyunca bizi bugüne getiren varlıklarımıza sahip çıkacağız ve onlarla birlikte bu halkı yükselteceğiz. Bu vesileyle yeni seçilecek yönetimimize başarılar diliyorum” dedi.

Suçumuz bir halkın haklı direnişini savunmak

Kongrede son olarak temenni kısmında konuşan KESK Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi Hasan çamlı ise sendika olarak çoğu arkadaşlarının yargılandığını ve tek suçlarının bir halkın haklı direnişini savundukları olduğuna dikkat çekerek” Dün Ankara Kızılay’da 100 den fazla arkadaşımız gözaltına alındı.141 arkadaşımız halen yargılanıyor. Tek suçumuz bir halkın haklı direnişini savunmaktı. Anadilde eğitimleri verilsin istedik. Bakıyoruz davalarımıza Yüzünüzü kapattınız mı? Bizler niye yüzümüzü kapatalım bizler birer öğretmeniz. Çocuklarımıza bilimi, sanatı ve özgürlüğü anlatıyoruz” dedi.

Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından tek listeyle girilen seçimde DBP Tuzluca İlçe eş başkanlığına Alican Calayır ile Medine Orhan getirildi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.