Daha İyi Tarım İçin Toprak Analizi Gerekiyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, topraktan daha iyi verim alabilmek için mutlaka toprak analizi yapılması gerektiğini açıkladı.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İl Müdürü Özkan Yolcu, “Toprak analizi, toprağın gübre ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. Toprakta bulunan faydalı bitki besin elementi düzeylerini ve o toprakta yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübrenin miktar ve cinsini belirlememizi sağlar. Özellikle birim alandan yüksek ve kaliteli ürün alınması ve toprağın verimliliğinin devamlılığının sağlanması için gereklidir. Toprak analizi yapılmaz ise gereğinden fazla veya az gübre uygulanabileceği gibi hatalı bir gübre çeşidi de kullanılabilinir.
İl Müdürlüğümüz ile Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan protokol ile birlikte, çiftçilerimizin kurumumuza vermiş oldukları dilekçelere istinaden Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğünde görevli alanında uzman ziraat mühendisleri, arazide gerekli çalışmaları yaparak, uygun alet ve ekipmanlar ile toprak örnekleri almaktadır. Alınan toprak örnekleri Iğdır Üniversitesine bağlı Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezine (ALUM) ulaştırılmakta ve gerekli analizler bu merkezde yapılmaktadır. Yapılan protokol ile birlikte İl Müdürlüğümüzce alınan ve analiz edilen her bir numune için çiftçilerimiz 58 TL yerine sadece 25 TL ücret ödeyecektir” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.