Dadaş Yaltı, Muhtarlarla Bir Araya Gelerek Su Sıkıntısını Gündeme Getirdi‏

ft

Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yatlı, Iğdır’da ve bölgede çok büyük kuraklık yaşanacağını belirterek çiftçileri uyardı. “İkinci ürün ekmeyin” dedi.

Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı ve Iğdır Merkez, Köy ve Belde Muhtarlarıyla bir araya gelerek dualar eşliğinde Kurban kesildi. Daha sonra Iğdır ovasına ilk sulama suyunun kapılarını açarak sulama suyu verildi.

Muhtarlarla bir toplantı yapan Dadaş Yaltı, Iğdır’ın bu dönem çok sıkıntılı ve kuraklığın olduğu zor bir dönemden geçtiğini belirtti.

Yaltı, Kuraklık nedeniyle sulama suyunda sıkıntımız var bunu aşmak için sulama suyunu adaletli bir şekilde dağıtacağız. Bu konuda muhtarlarımız ve çiftçilerimiz elinden geleni yapsınlar. Özelikle aşağı köydekiler sulama dağıtımı yaparken orda yanlış uygulama yapıyor. Öncelikli olarak buğdaylarımızı sulayalım. Çünkü buğdayın zamanı geçiyor. Yoncalar daha sonrada su içebilir. Çitil sulaması yapabilir acil olarak su isteyenler varsa onları sulayalım. Asıl suya ihtiyaç duyanlara değil de öyle baştan sulayarak aşağıya doğru gidiliyor bu uygulama yanlıştır. Biz artık yanan ekine öncelik vermek zorundayız. Özellikle ikinci ürünü ektirmemeye dikkat edin. Bazı köylerimizin dranaj kanalları suyla dolu. Bunlara dikkat edelim su sıkıntısı çekiyoruz. ve bu suyu boşa akıtarak dranaj kanallarını dolduruyoruz. Tahliye kanalları suyla dolu yazıktır. Bunlara dikkat etmeliyiz. Bizi bölgede tek kurtaracak bir şey vardır oda Tuzluca barajıdır. Tuzluca barajını her bulunduğumuz ortamda dile getirmeliyiz. Bu ova sondaj suyuyla sulanmaz. Maliyeti fazladır. Altından kalkamayız. Bir heyet oluşturarak Su sıkıntımızı Anakaraya taşıyalım ve su sıkıntımızı dile getirelim Tuzluca barajının biran önce yapılması için çaba sarf edelim.

ÇİFTÇİLER BARAJIN YAPIMINI BEKLİYOR

Yapılacak olan baraj ile Çıyrıklı Köyü, Başköy, Ağabey ve Donandı köyünün %10’unun sular altında kalacağını ifade eden Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı da, “Iğdır ülkemizin ve bölgenin, coğrafi konumu, toprak yapısı, ürün çeşitliliği ve sulanabilir tarımsal alanının genişliği açısından önemli bir yere sahiptir, konumu itibariyle kendine has mikro iklimli bir iklime sahip olmakla beraber karasal iklim koşullarının hüküm sürdüğü bir konumdadır. Yıllık sıcak ortalaması, içinde bulunduğu bölgenin çok üzerinde olup, aldığı yağmur suyu yetersizdir. Su ihtiyacı oranı yüksektir. İlin su ihtiyacının yağmur sularıyla giderilemeyecek olup, su ihtiyacının yetkili birimlerin teknik çalışmalarıyla desteklenmesi bir zorunluluktur. Iğdır Ovası, verimli topraklarıyla yılda üç kez mahsul alınabilmesine olanak verecek durumdadır.Bölgenin su ihtiyacının kaynağı olan Aras Nehri ve Arpaçay suları ülkemiz ve Ermenistan tarafından birlikte kullanılmaktadır. Nisan-Mayıs aylarının dışında bölgeyi besleyen bu iki nehrin suyu da azalmaktadır. Dolayısıyla bu dönemin verimliliğini daha uzun bir döneme yayacak kalıcı tedbirler alınması gerekmektedir.

TARIM ARAZİLERİNE FAYDA SAĞLAYACAK

Yeşil Iğdır Sulama Birliği olarak; Yapılacak araştırma ve teknik incelemelerle birlikte yapımı en uygun yerde, Tuzluca ilçesinin sınırları içerisinde tarımsal sulama amaçlı bir barajın, yani Tuzluca Barajı’nın yapımı konusunda zaman yitirilmeden harekete geçilmesinin hayati önem taşıdığına inanmaktayız. Bir takım soru işaretlerine sebep olmaması açısından belirtmeliyiz ki, halk arasında Ünlendi Barajı olarak bilinen durum tarımsal ancak daha çok içme suyu projesi olup, öneride bulunduğumuz ve yapımını zorunlu gördüğümüz Tuzluca Barajı ile aynı baraj değildir. Yapımını hayati gördüğümüz Tuzluca Barajı tarımsal amaçlıdır ve gerçekten de ilimiz için hayati öneme sahiptir.”şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.