Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

IĞDIR'DA  CUMHURİYETE BAYRAMI CUSKUSU (BÜLENT MAVZER/IĞDIR-İHA)

Iğdır Valisi Davut Haner ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Ekrem Küçükberber’in Iğdır Valiliği’nde bayram tebriklerini kabul etmesiyle başlayan program, daha sonra Kültür Merkezi’nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Iğdır Valisi Davut Haner, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Haner, “Türk milli mücadelesinin en önemli kazanımı, bu mücadeleyi yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilan ettiği cumhuriyettir. Cumhuriyet; millet olma, birlikte yaşama ve mesuliyeti ortaklaşa paylaşma şuurunun müesses bir tezahürüdür. Aklı ve vicdanı hür bireylerle çağı doğru okuma ve her çağda millet olarak ayakta kalabilme kabiliyet ve hünerini gösterebilmektedir. Milletimiz binlerce yıllık kesintisiz devlet geleneği ile bunu ortaya koymuştur. Bu gelenekten cumhuriyete devreden milletimizi yükseltme ve yüceltme iradesi ve arzusu, milletin inançlı ve fedakar evlatları tarafından daha ileriye taşınıp; geliştirilen demokratik değerlerle, insan hakları bağlamında bulunduğu coğrafyaya örnek teşkil edecektir” dedi.

Ülkemizin dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Haner, “Öyle ki şu an Türkiye, son yıllarda büyük bir felakete itilmiş, bölge ülkelerinde zorluklar içinde yaşayan her ırk ve meşrepten milyonlarca insanın sığınacağı, kendini güvende hissedeceği bir umut ve güven adası durumundadır. Türk milleti inancı ve tarihi mesuliyeti gereği milyonlarca mazlum ve çaresiz insanı asil duruşu ile bağrına basmasını bilmiştir. Altta yağız yer yarılmadıkça, üstte mavi gök çökmedikçe Allah’ın lutfuna mazhar olan bu milletin ili, töresi ve devleti bozulmayacaktır. Bu ezanlar susmayacak, bir kere yükselen bayrak bir daha inmeyecektir. Bizlere bugünleri sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu mücadelenin isimsiz kahramanlarını; devletin birliği ve bütünlüğü ile halkın dirlik ve düzeni için can veren bütün şehitlerimizi rahmet ile anıyor, gazilerimizi minnetle yad ediyoruz. Allah istiklalimizi, dirlik ve düzenliğimiz payidar etsin. Bayramımız kutlu olsun, devletimiz baki olsun Aziz Iğdırlılar” şeklinde konuştu.

Daha sonra Zübeyde Hanım Bulvarı’nda devam eden kutlamalarda Vali Haner ve Garnizon Komutanı Küçükberber, törene katılanların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mesajlarının okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreni ile son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.