Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin ile Özel Sohbet

Iğdır Üniversitesi’nin 2017-2018 akademik yılı açılış törenine davetli olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin, Hudut ve Aydın Gazetelerinin sahibi Mehmet Toka ve Yeşil Iğdır ve 15 Temmuz Gazetelerinin sahibi Cabbar Şıktaş ile görüşerek günleme dair sohbet etti.

Üniversitenin açılış töreninin ardından Iğdır Üniversitesi Rektörü M. Hakkı Alma’nın makam odasında gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin gazeteciler Mehmet Toka ve Cabbar Şıktaş’ın sorularını da cevapladı. Gerçekleşen ziyaretteki soru ve cevaplar şu şekilde gerçekleşti:

“Özlem Hanım, ilk olarak sebebi ziyaretinizi öğrenebilir miyiz?”

“Iğdır Üniversitesi’nin akademik yılı açılış törenine davet edilmiştim o sebeple geldim.
Iğdır’a karşı özel bir ilgimiz var. Annem eğitim enstitüsünü Kars’ta okudu ve ilk öğretmenliğini de Iğdır’da yaptı. Bu sebepten ötürü Iğdır ve Kars bizim için hep elzem olmuştur. Şu anda hukuk büromu paylaştığım okul arkadaşım Av. Solmaz Çınkıl Hanım da Iğdırlı ve kendisi çok değer verdiğim bir arkadaşım. Siyasete atıldıktan sonra da gelme imkânım oldu. Iğdır’a ve Iğdırlılara kendimi yakın hissediyorum.”

“Rektör M. Hakkı Alma’nın Iğdır’ımızla ilgili güzel ve heyecan verici projeleri var. Bu projelerle ilgili özel bir desteğiniz olacak mı?”

“Üniversiteler bulundukları şehrin öncüleridir. Gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda kente değer katan kurumlardır. Tabiî ki tüm üniversitelerimizin projelerini siyaset üstü görüyor ve destekliyoruz. Bu sebeple Iğdır Üniversitesi’nin çalışmalarıyla alakalı da gereken her türlü desteği sunmaya hazırız.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı olarak son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Irak konusu, belediye başkanlarının istifasının istenmesi, Beştepe’den nasıl değerlendiriliyor?”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını takip ederseniz net ve somut ifadeler ile her bireyin anlayabileceği şekilde açıklamalar yapmaktadır. Kuzey Irak hadisesi dünya ülkelerinin tasvip etmediği, desteklemediği bir hadisedir. Irak’ta yaşanan hadiselerin ülkemize hiçbir yansıması söz konusu değildir. Kuzey Irak’ta taşlar zaman içerisinde yerine oturacak, bölgelerin demografik yapıları korunacak, terörün ülkemizi tehdit etmesinin önü kesilecektir. Barzani uyarılarımıza rağmen yanlış bir hamle yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız da defalarca uyarmış, referandumu iptal et çağrısında bulunmuş, ancak Barzani İsrail’in ve bazı devletlerin desteklemesiyle yanlışına devam etmiştir. Bölgemizde halkımızın can ve malını tehdit eden PKK gerçeğini hepimiz görmekteyiz. PKK Kuzey Irak’ta mevzilenmiş ve ülkemizi tehdit etmektedir. Bununla ilgili de devletimiz gereğini yapmaktadır. Belediye Başkanlarının istifasına gelince, Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili de açıklamalar yapmıştır. Bunu Cumhurbaşkanımız veya Ak Parti genel merkezi talep etmiyor. Bunu halk talep ediyor. Oyu veren halk, şimdi bu değişimi istiyor. Eğer halka rağmen bunu gerçekleştirmezsek, halk bizleri cezalandırır.”

“Seçimle gelen seçimle gider sözünü bizzat Cumhurbaşkanımız söylemiştir. Şimdi bu uygulama bu söze muhalefet değil midir?”

Seçmenin talebi olunca bu da bir seçim sonucudur diyebiliriz. Yapılan kamuoyu araştırmalarında seçmen bu değişimlerin olmasını istemektedir. 2019’dan önce seçim olmayacaktır. 2019’a kadar da seçmenin taleplerini görmezden gelmek doğru değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız nefsi olarak karar almıyor. Yapılan araştırmaları danışma kurulu değerlendirdikten sonra bu sonuçlar çıkıyor. İstifa eden veya edecek olan belediye başkanları yine partimizde siyasi faaliyetlerini devam ettireceklerdir. Küslük, kırgınlık, ayrılık yoktur; görev değişimi vardır. Bizler Ak Parti olarak halkımıza kulak veren, onların taleplerini dinleyen bir partiyiz ve partimiz ülke genelinde her kesimden oy alan bir partidir. Sağcısından, solcusundan, Alevi’sinden, Sünni’sinden, Türk’ünden, Kürt’ünden, dindarından, muhafazakârından, kısacası her kesiminden oy alan bir partidir. Dolayısıyla seçmenimize kulağımızı kapamamız doğru olmaz.

“Iğdır’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?”

Ak Parti Milletvekilliği seçiminde üstün bir başarı ortaya koydu. Devamında referandumda azımsanmayacak bir performans sergiledi. İl Genel Meclis seçiminde yüksek bir oy aldı. Teşkilatımız, milletvekilimiz, partililerimiz azimli ve gayretli çalışıyorlar. 2019 ülkemiz açısından bir milat oluşturacaktır. Bu tabloda Iğdır da üzerine düşün sorumluluğu yerine getirecek, gayretli çalışacak ve başarıya ulaşmamızda bizlere omuz verecektir.

Iğdır hükümetimizden azımsanmayacak yatırımlar almıştır. Sizin de köşe yazınızda belirttiğiniz gibi, doğalgaz, havalimanı, içme suyu, üniversite, yollar, hastane, Ünlendi Barajı ve şu anda sayamayacağımız onlarca yatırımdan nasiplenmiştir. Yeterli midir elbette ki yeterli değildir. Daha çok hizmete ihtiyacı olan bir ildir Iğdır. El birliği ile daha çok hizmetin gelmesi için çalışacağız.

“Uzun soluklu sohbetinizden ve samimi açıklamalarınızdan ötürü teşekkür ederiz.”

“Asıl ben teşekkür ederim. Umarım hep birlikte 2019’a iyi hazırlanır, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkarız.”

Sohbete; Üniversite Rektörü M. Hakkı Alma ev sahibi olarak, İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ve Rektör Yardımcısı Sulhattin Yaşar da eşlik ettiler.

Hudut, Aydın, Yeşil Iğdır ve 15 Temmuz gazeteleri adına zaman ayırıp sohbet etme imkânı sunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Özlem Zengin Hanımefendiye bir kez daha kentimize hoş geldiniz diyor teşekkür ediyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.