Çocuklarının eğitimi için başladığı iş ekmek kapısı oldu

Iğdır’da yaşayan 4 çocuk annesi Güzel Akyay, çocuklarını okutmak için başlayıp meslek edindiği tandır ekmeği yapımı ile hem geçimini sağlıyor hem de kadınlara örnek oluyor. Söğütlü Mahallesi’nde yaşayan Güzel Akyay, imam eşi Mehmet Atalay’ın vefat etmesi üzerine bir süre tarlalarda çapa yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalıştı.

Çocuklarının büyümesi ve üniversiteyi kazanmasıyla ek gelir elde etmeyi amaçlayan Akyay, bahçesine kurduğu tandırda ekmek pişirip satarak 3 çocuğunun okul masraflarını karşılamaya başladı. Biri ortaokul, ikisi üniversite öğrencisi, biri ise üniversite mezunu 4 çocuk sahibi Güzel Akyay, pişirdiği tandır ekmeklerine bir süre sonra talep artınca, işi büyütüp birçok noktaya lavaş ekmeği göndererek işini mesleğe dönüştürdü.

Hem çocuklarının eğitimini sürdüren hem de evini geçindiren Akyay, gelen taleplere karşılık veremeyince destek aldığı ablası Zarife Güven ve bir komşusuyla günde 400-700 ekmek üretmeye başladı.

Ekmekleri yoğun talep gören Akyay, çocuklarının eğitimi için başlayıp meslek haline getirdiği işi sayesinde hem geçimini sağlıyor hem de çevresindeki kadınlara girişimciliği ile örnek oluyor.

Güzel Akyay eşini kaybetmesinin ardından çocukları için böyle bir işe başladığını dile getirerek önceden çapa ve gündelik ev işi yaparak gelir elde ettiğini fakat çocuklarının üniversiteyi kazanmasıyla masrafları karşılamak için ekmek pişirmeye başladığını söyledi.

İlk başlarda ablası Zarife Güven’in desteğini alarak işe başladığını anlatan Akyay, “Ablama bu fikrimi söyledim, o da çok beğendi ve bana destek oldu. Kendi imkanlarımla kurduğum bu yeri komşularım ve akrabalarımın desteğiyle açtım.” dedi

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.