Çıyrıklı Köyü’nde Doğadaki Yaşam Savaşı Görüntülendi

 

Tuzluca İlçesi Yukarı Çıyrıklı Köyü’nde arazi kontrolü esnasında bataklık alanda Su Yılanı (Natrix natrix)’in Ova kurbağası (Pelophylax ridibundus)’u avlarken görüntülendi.

            Su yılanı (Natrix natrix) insanlar için tehlikeli olmayıp zehirsizdir. Rahatsız edilince hızla hareket edip gözden kaybolurlar. Tehlike hissettiklerinde pis kokulu gaz çıkarırlar ve ağızlarını açarak ölü taklidi yaparlar. Orman içi su kenarları, Bataklık ve çayırlık arazilerde yaşarlar. Kurbağa, semender (birçok türü bulunan, nemli ve karanlık yerlerde barınan, yavaş hareket eden, boyu 25 cm.yi bulabilen, uzun gövdeli, dört bacaklı, kuyruklu, kertenkeleyi andıran hayvan.) Avını öldürmeden yutar. Yarı Sucul olduklarından Gündüzleri avlanırlar.

            Yumurtalarını ilkbahar sonlarında gübre yığınlarının veya başka çöplerin arasına bırakır. Sayısı on beş ile kırk arasında değişen bu yumurtalara çürüyen odunların, harap duvarların veya ılık ve nemli bitkisel maddelerin içinde de rastlanır. Her bir yumurta güvercin yumurtası iriliğindedir. Yumurtaların elâstiki ve beyazımsı kabukları, dünyaya çıktıktan sonra dahi yavruların sırtına yapışır kalır.

            Yavrular genellikle sonbaharda yumurtadan çıkarlar. Kuluçka devresi esnasında yumurtalar çevreden nemçeker ve embriyon geliştikçe büyürler.

            Besin Zincirinin birer halkası olan bu canlılar arasındaki ilişki Biyolojik çeşitlilik ve Ekolojik Dengeye güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.