ÇİFTÇİLERE BAĞ BUDAMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce Çiftçilere Bağ Budama Teknikleri Eğitimi Verildi.

Meyve yetiştiriciliğinde çok önemli bir faktör olan budama işlemi üzüm yetiştiriciliği için de çok önemlidir.

Asma bitkisinin uzun ömürlü olması, çevre şartlarına göre doğru bir şekil alması ve en önemlisi kaliteli ürün vermesi için her yıl mutlaka budama yapılmalıdır. Nitekim doğru yapılan bir budamanın verime katkısı % 100′ e kadar çıkabilmektedir.

Iğdır’da asma yetiştiriciliğinin %90’ından fazlasının yetiştirildiği merkeze bağlı köylerden Kadıkışlak ve Necefali köylerinde bulunan üzüm bağları, havaların ısınmasıyla beraber toprak altından çıkarılıp budanarak terbiye sistemine alınıyor.

Bu kapsamda yetiştiricilere hem bilimsel hem de teknik olarak bilgi vermek amacıyla Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli asma konusunda uzman teknik ekip ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli teknik personeller bağ alanlarında çiftçilere eğitim verildi.

Uygulamalı eğitimde; Bağ budamasının amacı, budama şekilleri ve ilimizdeki üzüm çeşitlerine göre budamada bırakılacak göz ve çubuk sayısı, tele alma konuları uygulamalı olarak çiftçilerimize gösterilmiş oldu.

Yapılan eğitim sonunda çiftçiler kendilerince doğru bildikleri çoğu şeyin aslında yanlış olduğunu bundan sonra yapacakları budamalarda bunlara dikkat edeceklerini, bu eğitimin kendilerine çok faydalı olduğunu belirttiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.