Çiftçiler İçin Güvenli Traktör Kullanımını Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

ff

Ülkemizde İçişleri Bakanlığı’nca 23.12.2013 tarihinden itibaren ”Güvenli Traktör Kullanımı Kampanyası” uygulamaya konuldu.

Uygulamaya konulan “Güvenli Traktör Kullanımı” kampanyası çerçevesinde, Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Başkanlığı’nda, İl Jandarma Komutanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Ziraat Odası Başkanlığı, Karayolları 184. Şube Şefliği ve ilimizdeki trafik birimlerinin temsilcilerinin katılımıyla ilk olarak Melekli Beldesi’nde eğitime başlandı.

Toplantıda; ilimizde meydana gelen traktör kazalarını ve kural ihlallerini en aza indirebilmek amacıyla belirtilen kampanya kapsamında, 2014 yılı içerisinde her ay eğitim çalışması düzenlenmesi, en az 350 traktör kullanıcısına güvenli sürücülük, acil müdahale ve ilk yardım, teknik donanımın önemi konularında eğitim verilmesi kararına istinaden eğitim başlatıldı.

‘Güvenli Traktör Kullanımı Kampanyası’nın ilk eğitim çalışması, 18.00-20:00 saatleri arasında Iğdır merkeze bağlı Melekli Beldesi Meydan Kahvehanesi’nde, İl Jandarma Komutanlığı’nın organizesinde ve Yıldızlar Otomotiv Tümosan Yetkili Bayiinin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Iğdır Tümosan Yıldızlar Ana Bayii Sponsorluğunda, Melekli Beldesi’nde Çiftçilere Yönelik Güvenli Traktör Kullanımı Bilgilendirme toplantısının ilkinde, sürpriz hediyeler dağıtıldı.

Melekli Beldesi’nde merkez kahvehanede sürücülere yönelik düzenlenen “güvenli traktör kullanımı” toplantısına, İl Emniyet Müdür Yardımcısı İbrahim Çerçi, Bölge Trafik Şube Müdürü Metin Yılmaz, Trafik tescil ve Denetleme emniyet Amiri Mesut Yılmaz, Jandarma Trafik kısım Amiri J. Kıdemli Baş Çavuş Deryal Boz, Karayolları Şube Müdürdü Umut Yavuz, Milli Eğitim Şube Müdürü İzzet Akgün, İl Tarım Müdürü Selim Işık, Tümosan Traktör Ana bayi Sahibi Hüseyin Yıldı, İl sağlık Müdürlüğü İlk Yardım Eğitimci Ali Görkem Karasu ile çok sayıda traktör sürücüsü katıldı.

Melekli Beldesi Merkez Kahvehanesi’nde 30 Nisan 2014 akşamı saat 18 ile 20 saatleri arası, traktör katılımcılarına slâyt eşliğinde eğitim verildi. Yukarıda adı geçen kuruluşlar kendi alanlarında bilgi verdiler.

“İyi Traktör Kullanımı Eğitimi”nde; “traktörlerin karıştığı kazaların ölümle sonuçlanma oranının diğer kazalara göre oldukça fazla olduğunu belirtilerek, tarımsal faaliyetlerin ve hareketliğin yoğunlaştığı dönemlerde traktörlerin kazalara karışma sayılarının arttığı görülüyor. Ölümlü trafik kazalarının toplam kazalar içindeki oranı artış göstermektedir.

Kazalar büyük oranda trafik kurallarına uymamak, dikkatsizlik, tedbirsizlik gibi sürücü hataları ve araçlarda far, diğer ışık sistemleri ve reflektör gibi gerekli teknik donanımların bulunmamasından kaynaklanıyor. Güvenli bir şekilde kullanılmayan araçlar da diğer araçlar gibi trafik ve dolayısıyla insan güvenliği bakımından büyük riskler oluşturuyor” denildi.

Tüm sürücülere Tümosan Ana Bayisi Hüseyin Yıldız ve ekibi tarafından hediye dağıtımında konuşan Hüseyin Yıldız; “iyi traktör kullanımı eğitimini İl Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Alay Komutanlığı iş birliği çerçevesinde ilki Melekli’de başlattık.

Amacımız, Karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasında sürücülerin eğitim ve bilinçlendirilmesini sağlamaktır” dedi.

Yıldız, traktör kullanıcılarını trafik kuralları konusunda bilgilendirerek güvenli traktör sürüş tekniklerini benimsetmek istediklerini dile getirdi. Traktörlerin sebep olduğu trafik kazalarını azaltmak için traktör kullanıcılarına aracı daha iyi tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Yıldız; “doğru traktör kullanımıyla tarımsal işlerin güvenli yapılmasının amaçlandığı, güvenli traktör kullanımı projesi çerçevesinde trafik güvenliği açısından büyük önemli çalışma olduğuna inandığım için bu eğitimi başlattık” diye konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.