Çiftçi Buluşma Toplantısı Yapıldı

Tarım ve Hayvancılığın önemini vurgulamak ve bu anlamda çiftçileri bilgilendirmek adına İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlemiş olduğu “1. Çiftçi Buluşması” konulu konferans gerçekleştirildi. Muhtarların ve Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Iğdır tanıtım videosu ve ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu’nun konuşmasıyla devam etti.
İl Müdürü Özkan Yolcu, “Coğrafi konumu ve toprak yapısı itibariyle Iğdır birçok ürünün yetiştiriciliğinin yapılabilmesi açısından Ülkemizin önemli bölgelerindendir. Bölgemizde işsizliğin, yoksulluğun, fakirliğin ortadan kaldırılmasına yönelik, köylerden kentlere göçü durduracak, çiftçimizin, köylümüzün yaşam standardını yükseltecek, gelir ve refah düzeyini artıracak, istihdam sağlayacak projelere çok büyük önem veriyoruz. İlimizin ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için çok yönlü projeler uyguluyoruz. Bu gerçekten hareketle ilimizin sahip olduğu tarım potansiyelini ekonomiye kazandırmak için özellikle kayısı, mısır, pamuk, buğday ve yonca üretiminin artırılmasına yönelik çeşitli projeler uyguluyor ve üreticilerimize büyük destekler sağlıyoruz. Bu vesileyle ilimizdeki yatırımcıların, Kırsal Kalkınma Programından daha fazla faydalanmaları için proje üretmesini ve ilimizdeki yatırımların artırılması için gayret göstermelerini diliyorum. Amacımız Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tüm ekibimizle mücadele ederek siz çiftçilerimize ve tüketicilerimize en iyi şartlarda hizmet sunmaktır. Bu çalışmalarımızı yaparken başta Sayın valimiz olmak üzere, canla başla çalışan mesai arkadaşlarıma, siz muhtarlarımıza, çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi. 1. Çiftçi Buluşması programı, Iğdır’ın tarımını ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğününçalışmalarını fotoğraflarla anlatan sine vizyon gösterisi ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Örnek çiftçilerden Hükümdar Arat, bütün çiftçiler adına bir konuşma yaparak, sorunlarını, talep ve isteklerini dile getirdi.
Programın son bölümünde Vali Enver Ünlü konuşmasında, “Üretimde verimliliği artırabilmek için bizlerin ileri teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Bütün teknik imkânları tarımın emrine vermemiz gerekiyor. Tarım bizim için sadece ekonomik bir sektör değil. Siyasal, sosyal, değerler sistemiyle ilişkili ve toplumun gelecekte sağlıklı toplum olabilmesi için geliştirilmesi gereken bir sektördür. Toprak ile tohum birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırıp, tohumlarımıza ve toprağımıza sahip çıkarsak yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz. Siz Çiftçilerimiz toprağı verimli hale getirmek için çaba harcıyorsunuz. Devletimiz ise gece gündüz ülkemiz ve vatanımız için çalışıyor. Bu anlamda bizde her zaman çiftçimizin ve kurumlarımızın yanındayız. Bu buluşmayı organize eden ve emeği geçen herkese ve siz çiftçilerimize teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.
Çalışmalarıyla Iğdır tarım ve hayvancılığına örnek olacak çalışmalar yapan 11 çiftçiye Vali Enver Ünlü tarafından plaket verildi.
İl Müdürü Özkan Yolcu da Vali Ünlü’ye Iğdır’ın ve Türkiye’nin Tarım ve Hayvancılığının gelişmesi adına vermiş olduğu desteklerden ötürü minnettarlığını göstermek amacıyla plaket takdim etti. Ardından katılımcılara ve konuklara ikramda bulunularak program son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.