ÇİFÇİ ZOR DURUMDA

5

Karakoyunlu Ziraat Odası Başkanı Tuncay Kalkan: “Karakoyunlu Ziraat Odamız olarak çiftçi kayıt sistemine bağlı yaklaşık olarak 2050 aktif çiftçimize hizmet etmekteyiz”

Karakoyunlu Ziraat Odası Başkanı Tuncay Kalkan çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Karakoyunlu Ziraat Odamız olarak çiftçi kayıt sistemine bağlı yaklaşık olarak 2050 aktif çiftçimize hizmet etmekteyiz. Bunun dışında Iğdır ili ve Aralık, Tuzluca, Karakoyunlu ilçeleri olmak üzere halkın çoğunluğu geçimini çiftçilikle sağlamaktadır. Son yıllarda yaşanan kriz, tarım ürünlerinin fiyatlarının düşük olması, yaşanan kuraklık, dolu ve çeşitli afetlerden zarar gören çiftçilerin banka ve kooperatiflere olan borçları ve ekonomik durumları gibi sebepler bölgemizdeki çiftçileri olumsuz etkilemiştir. Bankaların ve tarım kooperatiflerinin sıfır faizsiz kredilerine aldanan çiftçilerimiz kullanmış oldukları krediler yüzünden şuanda mağdur durumda olup bir çoğu icra takibine düşmüşlerdir. 2006-2007-2008 yılları arasında tarım kooperatiflerinden çiftçilerimizin yaklaşık olarak %50’si almış oldukları 3.000,00 TL – 5.000,00 TL’lik gübre ve tohumluk buğdayı o yıllarda meydana gelen kuraklıktan dolayı kooperatiflere ödemede zorluklar çektiler ve kooperatif tarafından icraya verildiler. Bu çiftçiler şuanda çok zor durumdalar. 3.000,00 TL’lik almış oldukları kredi şuanda faiziyle birlikte 30.000,00 TL olmuş durumda. Ayrıca kooperatif çiftçilerin tarlalarını açık arttırma ile satışa sunmaktadır ve bu da çiftçilerimize çok zor durumlar yaşatmaktadır. Bu sebeple Tarım Bakanlığı’na bağlı tarımsal amaçlı kooperatiflere yapılan yapılandırmanın tarım kredi kooperatifleri içinde ana borçlarını 5 yıl vadeyle ödemeli faizlerinde silinmesi çiftçilerimize derin nefes almasına yardımcı olacaktır. Devletimizden bu konu hakkında bölge çiftçilerimize yardımcı olmalarını temenni ediyoruz.”

Çiftçiler ise; “yetkililerden yardım isteyerek iflasın eşiğine geldik. Artık tek geçim kaynağımız çiftçilikti onu da kaybetme aşamasına geldik. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Üretim yapamıyoruz” diye dert yandılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.