CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz Iğdır’ı da İlgilendiren Soru Önergesi Verdi

2

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi. Soru önergesinde; Iğdır Müftülüğü tarafından hazırlanan rapora da değinilerek, Iğdır Müftüsü ile ilgili başlatılan soruşturmanın hangi aşamada olduğu soruldu. Soru önergesinde şunlar belirtildi:

“Hükümetinize mensup Bakanların ve Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ısrarla terör örgütü demekten kaçındığı IŞİD terör örgütü, ellerinde yurttaşlarımız ve diplomatlarımız rehin halde Irak’ı kana bulamaya devam etmektedir. Dünya basını geçtiğimiz aylarda Hükümetinizin El Kaide, IŞİD ve benzeri örgütlere silah yardımı yaptığına dair haberleri, tanık göstererek yayınlamıştır. İslam ile ilgisi olmayan Selefi-Vahhabi anlayışın desteklenmesi olarak yorumlanan bu duruma karşın, ülkemizde de ilginç uygulamalara imza atılmaktadır. Örneğin; geçtiğimiz aylarda Iğdır Müftüsü ülkemizde yaşayan Azeri-Caferi yurttaşlarımızı nasıl asimile edeceğine dair rapor hazırlamış, raporda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bilgisi dahilinde fişlemeler yapıldığı anlaşılmıştır. IŞİD’in ilerleyişi ve kardeşkanı dökmesi karşısında Diyanet İşleri Başkanlığı 18 Haziran 2014 tarihine kadar resmi bir açıklama yapmamış ve halkımızın IŞİD, El Kaide, El Nusra gibi İslam için büyük tehdit terör örgütlerinin fikri altyapısı olan Selefi-Vahhabi akımlarıyla ilgili bilgilendirilmesi noktasında çalışmaya girişmemiştir. Mezhep kavgasının kötülüğü temelinde yapılan açıklama ise “Irak ve Suriye ekseninde yaşanan kaos ortamı” ya da “karşılıklı şiddet içerikli beyanlar, cihat ilanları” gibi IŞİD’e ve fikri altyapısı Selefi-Vahhabiliğe karşı bir “özellikle” bir söz söylemekten çekinen açıklamanın 8 dilde yapılması da etkinliğine katkı sunmamıştır. Tıpkı ülkemizde Sivas’ta yaşanan katliamda olduğu gibi, Irak’ta da “Allahuekber” nidaları içinde insanların kafası kesilmekte, yalnızca Şii olduğu için kadınlar her türlü zulme uğramakta ve bebekler kundaklarında öldürülerek görüntüleri tüm dünyaya servis edilmekteyken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ciddi bir çalışma yapmayarak; Iğdır’da Azeri-Caferi asimilasyonu ve fişlemesiyle ilgilenmesi özellikle ülkemizde yaşayan Azeri-Caferilerce tepkiyle karşılanmaktadır. Bu bağlamda:

  1. Sevgi, kardeş ve paylaşım dini olan İslam’ı siyasete alet ederek ve yozlaştırıp, bozarak terör örgütlerine malzeme üreten Selefi-Vahhabilik konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ne gibi çalışmalar yapmaktadır? Halkımızın bu sapkınlığa karşı bilinçlendirilmesi konusunda bugüne kadar neler yapılmıştır? Bundan sonra neler yapılması planlanmaktadır?
  2. IŞİD’in özellikle Şii katliamı yaparken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genel olarak sessiz kalması ve 18 Haziran’a kadar kurumsal bir açıklama yapmamasının nedenleri nelerdir?
  3. 18 Haziran’da yapılan açıklamada net ifadelerden, Selefi-Vahhabi anlayışının İslam ile ilgisi olmadığından açık biçimde kaçınılma nedenleri nelerdir?
  4. Hem geç gelen hem de içerik açısından gerekli sözleri söylemekten özellikle kaçınan açıklamalar düşünüldüğünde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Selefi-Vahhabi anlayışını desteklediği iddiaları doğru mudur? Zımni ya da sarih, Selefi-Vahhabi anlayışı veya uygulamadaki sonucu olan, Hükümetinizin terör örgütü dahi diyemediği IŞİD’e bir destek mi söz konusudur?
  5. Geçmişte Iğdır Müftüsü’nün yaptığına benzer biçimde, Iğdır ya da Türkiye genelinde Azeri-Caferi ve/ya Alevileri fişleyen, asimileye etmeye dönük yeni raporlar hazırlanmakta mıdır?
  6. Iğdır Müftüsü ile ilgili yapılan soruşturma hangi aşamadadır? Soruşturma bitirilmişse nasıl sonuçlanmıştır? Bitirilmemiş ise bunca zamandır bitirilememe nedenleri nelerdir?
  7. Açıkça fişleme ve asimilasyon içeriğine sahip ve bunu Diyanet İşleri Başkanlığı’na bilgi vererek yapan Iğdır Müftüsü’nün, hakkında soruşturma yürütülürken, görev yaptığı ilde yoğun olarak yaşayan yurttaşları rencide etmesine rağmen görevde tutulma nedenleri nelerdir? Hükümetiniz ve Diyanet İşleri Başkanlığı Azeri-Caferilere yapılan fişleme ve asimilasyon çalışmalarına destek mi olmaktadır?

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.