CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Iğdır İle İlgili Soru Önergesi Verdi

2

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker tarafından cevaplandırılmak üzere aşağıdaki soruları yöneltti:

“Kafkasların en büyük nehirlerinden biri olan ve yaklaşık 550 kilometresi ülkemizin sınırları içinde bulunan, Erzurum yakınlarında doğan ve Azerbaycan’da Kura Nehri ile birleşerek Hazar Denizi’ne dökülen Aras Nehri, yakın zamanda doğal yapısına yapılan müdahalelerin sonuçları ile tartışılmaktadır. Aras Nehri denildiğinde Iğdır’ın ayrı bir anlamı vardır. Aras Nehri üzerine yapılan Hidroelektrik Santralleri (HES), Aras Nehri ve Iğdır’ın öneminin bir kez daha kamuoyunda tartışılmasına neden olmuştur. Ülkemizin ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım merkezlerinden olan Iğdır, HES’lerde sus tutulması nedeniyle büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Ülke genelinde dolu, don ve aşırı yağış gibi doğa olayları nedeniyle mahsul azlığı sorununa; HES’ler yüzünden tarımsal sulamada büyük sıkıntı yaşayan Iğdır da eklenince büyük bir risk belirmektedir. Bu bağlamda:

  1. Aras Nehri üzerinde hangi illerde kaç tane HES projesi yapılmıştır? Yapımı sürenler hangileridir?
  2. HES’ler yapılırken, bunların bölge tarımına olan etkisi üzerine fizibilite çalışmaları yapılmakta mıdır? Bakanlığınız bu konuda çalışmalar yapmakta mıdır?
  3. Aras Nehri üzerine yapılacak HES’lerin Iğdır ve diğer illerimizin tarımına ne gibi etkileri olacağı hakkında bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise hayati öneme sahip tarım konusunda bölge illeri için böyle bir çalışma neden yapılmamıştır?
  4. Iğdır’da, Aras Nehri üzerinde yapılan HES’ler nedeniyle yaşanan tarımsal tehlikeyle ilgili yakın zamanda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise yapılacak mıdır?
  5. Iğdır’da meyve, sebze ve diğer tarımsal ürünlerde sulama nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne ilişkin ne gibi önlemler alınacaktır?
  6. Çiftçilerimizin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için Bakanlığınızca özel bir çalışma yapılmakta mıdır?”

ALİ ÖZGÜNDÜZ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.