CHP Iğdır Milletvekili Adayları Iğdır KMM’de Proje ve Hedeflerini Açıkladılar

7

Iğdır küçük Millet Meclisi (IkMM) Forumu Mayıs 2015 toplantısını yaptı. TkMM 2 Mayıs 2015 genel gündemi:  “Siyasi Partilerin Seçim Beyannameleri”‘ konusunda katılımcılar görüşlerini beyan ettiler.

Türkiye küçük Millet Meclisleri Iğdır forumu 2 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 13.00’da Eczacılar Odası toplantı salonunda yapıldı. İl girişimciliğini gazeteci Murat Akkuş’un yaptığı Iğdır kMM forumuna bu ay 15 STK temsilcisi katıldı.

TkMM Mart 2015 Iğdır Forumuna CHP Iğdır Milletvekili adayları Adil Aşırım ve Seyfettin Artantaş konuk olarak katıldılar. Soru cevap şeklinde de geçen toplantıda katılımcılar ve adaylar düşüncelerini ifade ettiler.

Iğdır eski milletvekili ve CHP Iğdır Milletvekili Adayı Adil Aşırım, forumda yaptığı konuşmada, partisinin seçim beyannamesi ve Iğdır için hedef ve projelerini anlattı.

Iğdır’ı Bölgesel Lojistik Merkezi Yapacağız”

Aşırım yerel projeleri konusunda özetle şunları söyledi; merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin desteğini alarak özel teşebbüsle Iğdır’a serbest bölge kurulmasını gerçekleştireceğim. Iğdır’ın Asya, Kafkasya, Ortadoğu’nun bölgesel lojistik merkezi olmasını sağlayacağım. Iğdır’ı daha zengin bir bölge yapıp, yerel etnik, mezhebi farklılıkları kullananlara karşı mücadele edeceğim. Toplumda çok ses getiren partimizin seçim beyannamesine gelince;

’Mazotu 1.5 Liradan Vereceğiz’

CHP Iğdır Milletvekili Adayı Adil Aşırım, konuşmasında şunları kaydetti: “Çiftçi kardeşlerimin yaşadığı sorunları en iyi onlar bililer. Ürünlerinin alın terini alamıyorlar. İki Trakya büyüklüğünde alan son 13 yılda ekilmiyor. Onlara şu güvenceyi veriyorum. Ürettiğin ürünün karşılığını alacaksın. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim. Sana mazotu 1.5 liradan vereceğim. Eğer çiftçi üretseydi SOMA olmayacaktı, Ermenek olmayacaktı, eğer çiftçi üretseydi onların çocukları yetim kalmayacaktı.”

4 Yılda Türkiye’de Yoksul Kalmayacak

Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 17 milyon yoksul bu ülkeye yakışmıyor. 17 milyon kişi, ben yoksul değilim diyecektir yaşanacak bir Türkiye’de. Devletin resmi rakamlarını veriyorum. 2002, bu ülkede en zengin yüzde 1 toplam Türkiye servetinin yüzde 39’una sahip. 2014’te bu rakam yüzde 54’e çıktı. Neden 17 milyon yoksulumuz var, işte bu nedenle. Yoksulluğu yönettiler. Bitirmek istemediler. Yoksulların yaşam tarzlarını sömürdüler. Sözüm söz, namus sözü, 4 yılda Türkiye’de yoksul kalmayacak.”

‘Taşeron İşçi Kavramı Olmayacak’

Taşeron işçiliği bitirme sözü veren Aşırım, “Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. İş güvenceleri yok. CHP iktidarında taşeron işçi kavramı diye bir kavram olmayacak. Taşeron işçilerin tamamını kadrolu olarak işe başlatacağız. CHP iktidarında çağdaş köleliğe izin vermeyeceğiz” dedi.

’Yüzde 10 Seçim Barajını Kaldıracağız’

Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dikkat çeken Aşırım, makul şüphe uygulamasını eleştirerek “Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkartacağız. siyaseti kirlilikten kesinlikle arındıracağız. Sözüm söz, bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Ahlaki değerleri yüksek olan bir demokrasiyi getireceğiz bu ülkeye. Siyaset asla zenginleşme aracı olmayacak. Siyaset halka hizmet etme aracıdır. Biz siyaseti halka adanmışlık olarak biliyoruz. Bu kültürü bu ülkeye Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkartarak getireceğiz. 12 Eylül askeri darbesinin mirası olan ve demokrasimizde derin yaralar açan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız, milletin iradesini TBMM’ye aynen yansıtacağız. Yüzde 10 seçim barajını egemenliğin üzerine vesayet düşürüyorlar. Bunu kaldıracağız. Sözüm söz CHP iktidarında kalkacaktır. Milletin vekillerini liderler değil, milletin kendisi seçecek. Bunun sözünü veriyorum. Lider sultasına son vereceğiz. Türkiye’de lider sultası olmayacak artık” ifadelerini kullandı.

’Bölgesel Teşvikten Çok Sektörel Teşviğe Ağırlık Vereceğiz’

Teşvik sistemi hakkında yapacaklarını açıklayan Aşırım, “Teşvik sistemini yeniden şekillendireceğiz. Bölgesel teşvikten çok sektörel teşviğe ağırlık vereceğiz. Gerekirse firma bazında teşvik yapacağız. Vergi, sigorta prim borcu olmayan KOBİ’ler bir yıl boyunca ödedikleri vergi kadar sıfır faizli kredi alacak. Bu teşvik sıradan bir teşvik değil. Bu şekilde Türkiye’de üretim artacak, istihdam artacak, kayıtlı eleman artacak. İlk kez size söylüyorum. Bir siyasal parti ilk kez bu kadar ciddi, bu kadar onurlu projelerle milletin önüne çıkıyor” açıklamasında bulundu.

Birer Maaş İkramiye Vereceğiz

Emeklilere maaş ikramiyesi müjdesi veren Aşırım, “11 milyon emekli dinlesin. Size Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Ben senden bir şey istiyorum. Senin hayır duanı istiyorum ben. Bütün CHP’liler sana saygı duyuyor. Bizim sana vefa borcumuz var. Onu yerine getireceğim ben. Çalışan emekli kardeşime de sesleniyorum. Çalışıyorsun emekli oluyorsun, alıyorsun emekli aylığını ama geçinemiyorsun. Çalışana da vergi getiriyorlar. Senin emekli maaşından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracağım. Emekli kardeşim hastanede, eczanede, bankada para kesiyorlar. Bu üç ayrı kesintiyi kaldıracağım” dedi.

Asgari Ücret Net 1500 Lira Olacak

 Asgari ücretin bin 500 lira olacağı vaadinde bulunan Aşırım, “Yaklaşık 5 milyon asgari ücretli çalışan size sesleniyorum. Asgari ücret üzerinden vergiyi kaldıracağız. CHP iktidarında asgari ücret net 1500 lira olacak. Asgari ücretli kardeşim gelirinin en az üçte birini, bazen yarısını ev kirasına veriyorsun. Bunlar konut sorununu çözemedi. Arsa payı alınmayacak. Ayda 277 sabit taksitle sana 70 metrekarelik sana ev yapacağım” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.