Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Mahalli Çevre Kurul Kararı İle İnşaatların Çalışma Saatleri Belirlendi

uu

İlimizde yeni yapılaşmaların yoğunlaşması ve inşaat çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan sorunlar da artmaya başlamıştır. Özellikle sabah saat 06:00 civarında  çalışmaya başlanılması nedeniyle vatandaşların gürültüden rahatsız olmalarına neden olmaktadır. Aynı zamanda çocuklarımız ve gençlerimizin sınav günlerinde inşaat gürültüsünden olumsuz  etkilenmektedirler. Yine çalışmalar esnasında inşaat alanının çevresinde açıkta bırakılan inşaat malzemesi atıkları, rüzgar ve kedi-köpek gibi hayvanlarca etrafa dağıtılmakta ve çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir.  Tüm bu nedenlerle inşaat-şantiye faaliyetlerinin çalışma saatleri ve şartlarına dair Mahalli Çevre Kurul Kararı alınmış olup, tüm inşaat sektörü çalışanlarının alınan kararlara uyması önemli ve zorunludur. Alınan kararlara göre;

–   İlimizde konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde yürütülen şantiye faaliyetlerinin (beton döküm işi dahil) Yaz ve Kış döneminde;

–  hafta içi günlerinde 07:00-19:00, saatleri arasında

– hafta sonu günlerinde ise Cumartesi saat 07:00-19:00 ile Pazar saat 09:00-19:00 saatleri arasında

-Yaz döneminde beton döküm işi,   havaların sıcak olması nedeniyle ile gündüz çalışma saatlerine ek olarak,   Belediye Başkanlığından izin alınması koşulu ile, saat 19:00-23:00 arasında yapılabilecek olup, belirtilen zaman dilimleri dışında konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde beton dökümü yapılması yasaklanmıştır.

– Genel sınavların  yapılacağı tarihlerde ise sınav öncesi günü saat 19:00’ dan itibaren sınav günü sınav bitene kadar  konut bölgeleri, yakın çevresi ve sınavın yapıldığı binaların civarında  şantiye faaliyetlerinin yapılması yasaklanmıştır.

– Şantiye Alanlarından kaynaklanan inşaat atıklarının çevreye yayılarak Çevre Kirliliğine sebebiyet vermesinin müteahhitlerce önlenmesi gerekmektedir.

– Alınan kararların Iğdır Belediye Başkanlığı Zabıta Ekipleri tarafından sıkı bir şekilde denetimi ve takibi yapılacak, alınan kararlara aykırı davrananlara gerekli müeyyideler uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.