Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Yapı Ustalarına Müjdeli Haber

3

Geçici ustalık belgesine sahip olan yapı ustalarının belgelerinin, kalıcı olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 13-15 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen İl Müdürleri toplantısında söz konusu dönüşüm çalışmaları için 15 ilde eğitim düzenleneceğinin bildiriminden sonra Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi GÖRKEM GENÇTÜRK’ ün talebi ve girişimi neticesinde eğitim düzenlenecek iller kapsamına Iğdır’da alındı.

            Eğitim projesi kapsamında geçici ustalık belgesine sahip yapı ustalarına 40 saatlik mesleki eğitim verilmesi ve sonrasında yapılacak sınavda başarılı olanlara “Mesleki Yeterlilik Belgesi” verilecektir. Sınav ücretleri proje dahilinde Bakanlığımızca karşılanacak olup yapı ustaları herhangi bir ücret ödemeyecektir. Kurs süresince kursiyerlerin ferdi kaza sigorta primleri de proje bütçesi dahilinde karşılanacaktır.

            Yapılarda ‘’Kalıpçı, Demirci, Sıvacı ve Duvarcı’’ branşlarında geçici ustalık belgesine sahip yapı ustalarının yukarıda belirtilen eğitime katılabilmeleri için 14 Nisan 2015 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurularını yapmaları gerekmektedir.

            İnşaat sektöründe 2017 yılından itibaren ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ olmayanların çalışması mümkün olmayacağı ve alınacak bu belgenin sadece ülkemizde değil yurt dışında da geçerli olacak uluslararası bir belge olacağı için yukarıda belirtilen branşlardaki ustaların gerekli başvuruları İl Müdürlüğümüze bir an önce yaparak bu önemli fırsatı kaçırmamaları gerekmektedir. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.