Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tarafından Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Denetimleri Yapılıyor

Motorlu taşıt kaynaklı egzoz emisyonlarının oluşturduğu hava kirliliği özellikle şehir merkezlerinde önemli bir problem oluşturmaktadır. Taşıtlardan çıkan egzoz gazında 9 ayrı çeşit kanserojen madde bulunmakta olup, bakımı düzenli olarak yapılan bir otomobil havayı daha az kirletir ve % 9 oranında daha az yakıt yakar.

Trafikte seyreden motorlu taşıtların Yönetmelikte belirlenen süreler içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırıp yaptırmadığı, egzoz emisyonlarının belirlenen sınırlar içerisinde olup olmadığına dair, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli tarafından denetimler yapılmaktadır.

Tüm vatandaşlarımızın araçlarına ait ölçümleri bir an önce, yetkili ölçüm istasyonlarında yaptırmaları zorunludur. Aksi takdirde 5491 sayılı Kanunla değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince, emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.054 TL ve yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip olan motorlu taşıt sahiplerine ise 2.117 TL İdari para cezası uygulanması gerekmektedir. 

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.