Çevre Müdürlüğü Doğalgaz Firmalarını Ziyaret Etti

 

Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Iğdır’da Doğalgaz dönüşümü ile ilgili olarak hizmet veren 20 firmaya ziyarette bulunuldu.

Müdürlük tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere hava kirliliğinin önlenmesi ve hava kalitesinin korunması ile ilgili çalışmaları yürütmek ve denetimleri yapmak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün görev ve yetkisindedir. Yıllardır hava kalitesinin sağlanması için, İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda çalışmalar ve denetimler yapılmış, şikayetlere cevap verilmiş, temiz hava eylem planları hazırlanmıştır. Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonundan aldığımız verilere bakıldığında İlimizde sadece kış aylarında değil bahar ve yaz aylarında da mevcut bir partikül madde kirliliğinin olduğu görülmektedir. Yani İlin topografik, meteorolojik koşulları ve özel faktörler nedeniyle (şehrin yollarının bozukluğu, yeni yapılaşmalar, rüzgarla dağlardan toz taşınımı vb., tamamen doğalgaz kullanımının olmayacağı, kırsal alanlarda kömür, odun yakımına devam edilecek olması gibi) doğalgaz kullanımına geçilmesiyle birlikte İlimizde hava kirliliği tamamen bitmeyecek olsa da ciddi oranda azalacaktır” denildi.

Serhat Gazdan yetki alan 20 adet yetkili firma, Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetim Şube Müdürü Zehra Arat tarafından ziyaret edilerek, hayırlı olsun denilip başarılar dilendi. Arat, şehirdeki binaların doğalgaz yapım verileri ve vatandaşların bakış açısı ile ilgi firmaların yetkililerinden bilgiler aldı.

 Firma yetkililerin verdiği bilgiler doğrultusunda doğalgaz dönüşümü yapılan daire sayısı 1146 yapımı devam eden daire sayısı 534 anlaşma aşamasında oldukları daire sayısı ise 391 olarak kaydedildi.

Firma yetkilileri, vatandaşların yaşanılan hava kirliliğinden kurtulmak için, çevre dostu yakıt olan doğalgaza yönelmek istediklerini ancak gazın verilmesinde geç kalınabileceğinden endişe ettiklerini belirttiler.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden yapılan açıklamada son olarak; “İl Müdürlüğümüzde bulunan kayıtlardan kamu kurumlarından 9 adet kurumun doğalgaz kullanımı ile ilgili işlemlerini başlattığı görülmektedir.

Yine Serhat Gaz yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, şuan itibariyle Bağlar Mahallesinde 26 sokakta testler tamamlandığı ve projelerin onaylanmakta olduğu, 10-15 gün içerisinde Bağlar Mahallesinin tamamı- Topçular Mahallesinin %90 ı, Hastane yolu üzeri, polis evi etrafı, itfaiye binası çevresi, TOKİ lojmanlarında gaz kullanımına geçilebileceği ifade edilmiştir” denildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.