Çevre Birliği, Tuzluca ve Aralık İlçelerinin Çöp Sorununu Çözdü

 

İlimizdeki çevre sorunlarını çözmek, halkımıza yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre sunmak amacı ile 8 Belediyenin katılımı ile 2006 yılında kurulan, faaliyetlerine 2006 yılının başlarında başlayan Iğdır İli Çevre Hizmetleri Birliği çalışmalarına “halka hizmet” ilkesini göz önüne alarak devam etmektedir.

            Serhat Kalkınma Ajansının da katkılarıyla Aralık ve Tuzluca ilçelerinin çöp sorununu çözmek için 1 çekici ile 2 semi treyler alındı.

            Iğdır İli Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Murat Yikit yaptığı açıklamada:” Iğdır ili Çevre Hizmetleri Birliğine ait olan katı atık düzenli depolama tesisine yakın olan Iğdır, Melekli, Karakoyunlu, Halfeli ve Hoşhaber belediyeleri atıklarını bu tesise getirmektedir. Uzak olan Tuzluca ve Aralık belediyelerin ise atıklarını getirebilmeleri için ara transfer istasyonuna ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu kapsamda serhat kalkınma ajansına sunulan projeden de kısmı olarak mali destek alınan bu proje ile Tuzluca ve Aralık Belediyeleri ve bu yerleşim yerlerinde yaşayan halkın ürettiği ve düzenli olarak depolanması gerekli olan atıklarının düzenli depolama tesisinde bertarafı sağlanmış olacaktır. Yaklaşık 1milyon TL ye mal olan proje sonucu iki ilçemiz çöp sorunundan kurtarmış olacağız. ”dedi.

            Yerel yönetimlerinin kurduğu Çevre hizmetleri Birliği Başkanlığı doğuda bu bölgede düzenli bir şekilde çalışaran tek birlik ve bölge için projeler üretiyor diyen birlik Başkanı Murat Yikit:” Entegre atık yönetimi kapsamında ara transfer istasyonlarının yapılması ve hayata geçirilmesi ile bir ilk daha başarılmış olacaktır. Böylelikle çevre hizmetleri birliğinin teknik ve yönetim kapasitesi artmış, ayrıca özellikle ülkemizin doğu bölgelerindeki belediyelere örnek teşkil edecektir. Diğer belediyelerde Birlik kurarak atık yönetimi oluşturmak noktasında Iğdır ili Çevre Hizmetleri Birliğinin tecrübelerinden faydalanacak noktasına gelmiştir. Birliğimiz Entegre atık yönetimi kapsamında ihtiyaç duyulan tüm tesislerin, düzenli depolama, tıbbi atık sterilizasyon, ambalaj atıkları toplama ayırma tesislerini kurmuştır. 2. ve 3. Lot düzenli depolama alanı ve kompost tesisi için projelendirilme çalışması bitmiş onay olmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştur” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.