Casusluk Davasında Cezalar Onandı

00

Iğdır’da MİT, Vilayet, Emniyet Müdürlüğü gibi binaların görüntülerini çekerken yakalandıktan sonra askeri ve siyasi casusluk yapmaktan yargılanan İranlı Shahram Zargham Khoei ile Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek ve Iğdırlı Timur Ağrı’nın hapis cezaları Yargıtay tarafından onandı. İranlı Khoei ile Ağrı 15’er, İranlı Malek ise 13 yıl 4 ay hapis cezalarını onaylayan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi aynı davadan beraat eden minibüs sürücüsü Bilal T.’nin ise beraat kararını bozarak siyasal veya askeri casusluk suçuna yardımda bulunmaktan cezalandırılmasını istedi.

Iğdır’da 3 yıl önce Valilik, MİT ve Emniyet Müdürlüğü gibi yerlerin görüntülerini çeken İranlı 30 yaşındaki Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek ile 43 yaşındaki Shahram Zargham Khoei bir minibüste yakalandı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, İran lehine çalışan 9 kişinin, ülkedeki stratejik kurum ve kuruluşlara ait yerlerle ilgili bilgileri İran’ın Savama ajanlarına verdikleri, karşılığında para aldıkları öne sürüldü.

‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ya da askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlarından 2 İranlı ile Timur Ağrı, Kamil A., Bilal T., Abdurrahman Y., Mustafa K., Ali Z., Nurettin A., Suat S., Ali A. hakkında Özel Yetkili Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Casusluk davasınnın iddianamesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İran sınırdaki askeri karakollarla ilgili gizli kalması gereken bilgi, belgeleri İran gizli servis görevlilerine verdiklerine dikkat çekildi. Iğdır’ın Karakoyunlu Köyü nüfusuna kayıtlı, Aşağı Erhacı’da oturan ve emekli köy korucusu 55 yaşındaki Timur Ağrı’nın İranlılar’a ait kamerada çıkan konuşmada “Ya ben size bir şey söyleyeyim. ya şimdi siz benim hakkımda Türkiye’ye verseniz, Türkiye beni idam eder ha. Çok büyük hatadır. Çok çok. Bir de ben devlet adamıyım ha devlet” demesi dikkat çekmişti.

Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 31 Temmuz 2013 günü verdiği kararda, siyasal ve askeri casusluk suçunundan Shahram Zargham Khoei ve Timur Ağrı’yı 15, Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek’i 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti. Heyet, diğer 8 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

Cumhuriyet Savcısı ve sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi İranlılar üzerinden çıkan kamera ve GPS cihazı içerikleri ile TÜBİTAK raporu, mahkeme tarafından yapılan keşif, eylemlerin işleniş şekli, temin edilen bilgilerin niteliği ve tüm dosya kapsamına göre suçun vasıflandırılmasında bir isabetsizlik görüldüğüni dikkate alarak Shahram Zargham Khoeı, Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek ve Timur Ağrı’nın cezasını onadı. İranlılar’ı gezdiren minibüsçü Bilal T.’ye verilen beraat kararını bozan Yargıtay, “Shahram Zargham Khoeı ile Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek tarafından fotoğrafları çekilen mekanlar ile çekiliş açıları, gezilen güzergah ile tüm dosya kapsamına göre sanığın diğer sanıkların amaçlarını bildiği halde faaliyetlerini gerçekleştirmelerine ücret karşılığında yardımcı olduğu, bu suretle siyasal veya askeri casusluk suçundan mahkumiyet kararı onanan Khoeı ve Malek’e yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırdığı, Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde olduğundan bozulmasına” dedi.

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.