Çaldıran’da ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü ve ‘Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

a1

Van’ın Çaldıran ilçesinde ‘İstiklal Marşı’nın kabulü ve ‘Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı düzenlendi.

 

Van’ın Çaldıran ilçesinde ‘İstiklal Marşı’nın kabulü ve ‘Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı düzenlendi.

Çaldıran Anadolu Lisesi, Çaldıran Teknik Endüstri ve Meslek Lisesi ile Çaldıran Gençlik Merkezi’nin ortaklaşa hazırladığı İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programının 93. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Programa İlçe Kaymakamı İbrahim Dündar, Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Gürbüz Demirtaş, Belediye Başkan Vekili Seyit han Yardımcı, kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, siyasi parti yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, dernek yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam önemini belirten konuşmayı yapan Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Suna Güneyli, “Sonuçta milletin ıstırabını derinden hisseden Akif, milli mücadelenin ruhuna tercüman olan o büyük, eşsiz şiirini gece gündüz gözünü bir an dahi kırpmadan kaleme almıştır. Öyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki bu şiir, bir ulusun trajik, bir anda var olup olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Büyük Türk ulusunun tarihinin yılmayan mücadele ruhunu yansıtmaktadır. Bir ulusun yok olmama, var olma direncinin sonucudur bu marş adeta. O marş öyle bir şiirdir ki, şairi bile ölüm döşeğinden: “Bu İstiklal Marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam. Allah bu milletle bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye haykırmıştır” dedi.

Anadolu Lisesi ve Çaldıran Teknik Endüstri ve Meslek Lisesi öğrencilerinin ortaklaşa hazırladıkları programda İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu sine vizyon ve oratoryo gösterisi sunuldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.