Cadde ve Sokaklar Çiçeklerle Donatılıyor

          

ff

Kenti 70 bin çiçekle donatacaklarını belirten Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars’ta yılın yarısından fazlasını kar altında geçiren vatandaşları, çiçeklere baktıkça mutlu olacakları cadde ve sokaklara kavuşturmak istediklerini söyledi.

4 AYLIK YAZIMIZ, ÇİÇEKLER İÇİNDE YAŞANACAK

Vatandaşlara çiçekleri ve yeşil alanları korumaları uyarısında da bulunan Başkan Karaçanta, “Şehrin yeşil alanlarını çiçeklerle ve ağaçlarla donatacağız. Çiçeklerimizin  bu şekilde rengarenk olmasıyla insanımızın yaz boyunca bu çiçeklere baktıkça mutlu olmalarını istiyoruz. Umarım hemşerilerimiz de çiçekleri koruyup kollamasını bilirler. Hakikaten güzel yaşamayı hak eden insanlarımız, bu çiçeklere baktıkça içleri açılır. 8 ayı kış altında geçen bir memleketin, 4 ayı güzel olmalı diye düşünüyoruz. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Öyle yaşam yerleri var ki 12 ay kış yaşıyor. Yaza hasret olan yerler de var. Ne mutlu bize ki hiç değilse 4 ay yazımız var. Bu 4 aylık yazımızı da halkımızın güzel geçirmesini isteriz. Çocukların yaşaya bilecekleri pırıl pırıl bir Kars hayalimdir” dedi.

YÖRE EKOLOJİSİNE UYGUN ÇİÇEK VE AĞAÇLAR

Kars Belediyesi’nde görevli peyzaj mimarı Özge Erginbay da,  şehrin yol kenarlarında, göbeklerinde ve kavşaklarında yeni çiçek alanları ve yastıkları oluşturduklarını söyledi. Toplamda 70 bin adet çiçek dikeceklerini belirten Erginbay, “Şuana kadar 35 bin tanesini dikmeye başladık. Karsımızı rengârenk hale getireceğiz. Diktiğimiz çiçekleri, Kars’ın eko sistemine uygun olanlardan tercih ettik. Bu çiçekler, kadife çiçekler, süs lahanamız, petunya gibi çiçeklerden oluşmaktadır.

Ayrıca ağaçlandırma çalışmalarımız da devam ediyor.  Ağaç çeşitlerimizi de yine yöre ekolojisine uygun huş ağacı ve süs elması gibi ağaçlardan seçtik. Yaz boyunca kent merkezindeki tüm yollarımızı yemyeşil hale getireceğiz Karsımızı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz.”diye konuştu.

KARAÇANTA, İLK ÇİÇEĞİ DİKEREK KAMPANYAYI BAŞLATTI

Öte yandan Mihrali Bey köprüsü kavşağında başlatılan çiçeklendirme

Çalışmalarına, Kars Belediye Başkan Yardımcıları Ferit Yenice, Yakup Yıldız ile birlikte bazı belediye personelleri de katıldı. Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta da ilk çiçekleri kendi elleriyle dikerek çiçeklendirme kampanyasına start verdi. Çiçeklendirme alanı çevresinde ikamet eden bir yaşlı kadın da Başkan Karaçanta’ya mahallelerini çiçeklendirme çalışması başlattığı için teşekkür ederek çiçekleri korumak için alanda nöbet tutacağını söyledi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.