Bursalı Iğdırlılardan “Nevruz-Bahar” Bayramı Şenliği Gecesi

33

Bursa’da yaşayan Iğdırlılar Türk Dünyasının en eski bayramlarından olan “Nevruz-Bahar” bayramında bir araya geldiler.

 Bursa Iğdır Derneği tarafından organize edilen “Nevruz-Bahar ”bayramı şenliğinde Kars Ardahan Iğdırlıların yanı sıra birçok siyasi, bürokrat, STK temsilcileri ve Bursalı hemşerilerinin yoğun katılımının olduğu gecede; “Nevruz bayramının geleneklerinden olan “Yeddi Levin” (yedi çeşit çerezden oluşan) menü masalarda misafirlere ikram edildi. Semeniler (Türk halk kültüründe Yaşam Otu) masaları süslemişti.

Kırmızı renge boyanan yumurtalar ikram edildi. Nevruz gecesinde semeni ile çerezlerden ve boyanmış yumurtalardan oluşan ve süslenmiş “Honça” sahneye getirildi ve davetliler sahneye davet edilerek ikram edildi. Bayramın geleneklerinden olan “Yumurta tokuşturma ”yarışması gerçekleşti. Geceye katılan herkes bir anda yumurta tokuşturma geleneğini gerçekleştirmiş oldular. Herkes birbirinin bayramını kutlayarak kucaklaşıp, sevgi gösterisinde bulundular.

“Nevruz, insanlığa duyulan sevgi ve kardeşlik bilincidir.”

Iğdır Dernek Başkanı Kurban Güneş “Bayramlar insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının güçlendiği, barış ve kardeşliğin yaşandığı, birlik ve beraberliğin sağlandığı günlerdir. İşte Türk dünyasının en eski bayramı olan Nevruz bayramıda böyle bir özellik taşır. Milletimizin tarihindeki yaşam biçiminden süzülüp günümüze kadar gelen Nevruz aynı zamanda bir kültür yumağı olarak milletimizin tarihe geçmiş özelliğidir.

Anadolu’dan Orta Asya ve Kafkaslardan Ortadoğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada kutladığımız Nevruz bayramının milletimiz ve ülkemiz için birlik ve beraberlik ruhu içerisinde halkımızın dayanışmasına güç veren bir gün olarak kutlanması en içten temennimizdir. Yeni gün anlamına gelen Nevruz, tabiatın rahmeti ve bereketidir. Nevruz bolluk karşısında duyulan heyecan, insanlığa duyulan sevgi ve kardeşlik bilincidir. Nevruz, her iyiliği ve güzelliği, yaşama ve yaşatma anlayışıdır. Nevruz bereketin selamlanmasıdır.

Nevruz ancak böylesine ortak bir tarih, ortak bir mücadele ve ortak gelecek kabulüyle anlam ve bereketli olacaktır.

“Nevruz ateşi tüm dünyaya barış ve huzur getirsin.”

Dün yakılan Nevruz ateşlerinin sıcaklığının bütün milletimizin, bütün fertlerinin kalbini ısıtmasını, Nevruz ateşinin tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini, bütün Türk devletleri, toplulukları, İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor herkesin Nevruz bayramını kutluyorum. ”dedi.

Gece Kafkas folklor oyunu ekibini gösterisi, yöresel oyunların oynanması ve plaketlerin verilmesi ile sona erdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.