Bu Yılki Meyve ve Sebze Bolluğu Üreticinin Yüzünü Güldürdü

88

Köylünün ve çiftçinin yüzünü güldürecek bir bolluk ve bereket var. Kayısı, şeftali, elma, buğday, mısır, karpuz, kavun, domates vs. tüm tarım ürünlerinde bolluk ve bereket yaşanıyor.

Allah köylünün yüzüne güldü. Fiyatlar ucuz olsa da, bolluk olması çiftçinin emeğinin karşılığını azda olsa almasına vesile teşkil etti.

Ziraat Odası Başkanı Turgay Akçay konuyla alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu sene özellikle Kaysı ağaçlarının don zararına uğramaması büyük bir nimet olmuştur. Kısmen dolu afeti yaşansa da, çok büyük bir kayıp teşkil etmemiştir. Üreticilerimizin büyük bir bölümü yaşadıkları ekonomik sıkıntıdan ötürü kaysı bağlarını erkenden satmış, bir kısmı da o günkü piyasa koşullarına göre satış yapmışlardır. Kooperatifleşme olmadığı için, ürünlerimiz çoğu zaman işçilik bedelini bile karşılayamayarak fiyatlara alıcı bulmaktadır. Örneğin Iğdır’da 1.50 krş.’a alınan kaysılar, tezgâhlarda 10-13 TL’den satılmıştır. Şu anda şeftali, anjelika, erik, karpuz,  kavun, domates gibi ürünlerimiz sebze halinde ve yol kenarlarında sebze komisyoncuları tarafından alınıp satılmaktadır. Meyve ve sebzenin borsası oluşturulabilse, kooperatifleşme olsa üreticimiz daha çok kazanacaktır. Ancak üretici yaşadığı ekonomik sıkıntıdan ötürü  ürünüm ya satılmazsa endişesi ile topladığı ürününü hemen satışa sunmakta ve beklentilerini karşılayacak gelir elde edememektedir. Bu yıl çok bereketli bir yıl geçirmekteyiz. Tüm ürünlerimizde Allah’ın lütfü ile bolluk var. Dekar başına alınan ürünlerde nerdeyse yaları yarıya artış gözlemlenmektedir. Bu üreticimiz için, milli ekonomimizin kalkınması için, güzel bir durumdur. İnşallah her yıl böyle bol bereketli geçer.”

Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı’dan da aldığımız bilgiler şu şekilde oldu:

“Bu yıl kuraklık olmadı. Su sıkıntısı sorun teşkil edecek düzeylere de gelmedi. Kuraklık ihtimaline karşı önceden aldığımız önlemler, ana kanallar üzerine vurdurduğumuz sondajlar, sorunlarımızın çözümüne büyük oranda katkıda bulunmuştur. Sizlerin aracılığı ovamızın su sorununu çözüme kavuşturmak amacı ile Iğdır Valisi, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi ve hayırsever işadamlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah’ın izniyle sezon sonuna kadar su sıkıntısı yaşamayız.”

Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Eraslan da konuyla alakalı şöyle konuştu:

 “Bu yıl geçen yıllara oranla daha çok bolluk ve bereket vardır.  Hem tarım sektörümüzde ve hem de Hayvancılık sektöründe üreticilerimiz emeklerinin karşılığı alabilmişlerdir. Bizler Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü olarak çiftçimizin, köylümüzün, üreticimizin yanında olmuş, teknik destek vermiş ve eğitim çalışmalarımızı aralıksız sürdürmüşüzdür. Ürünlerimizde kayda değer bir hastalık vuku bulmamıştır. Sizlerinde gördüğü gibi meyve, sebze ve yem bitkilerinde ciddi bir kalite görülmektedir. İnşallah bu bolluk ve bereket her böyle olur. Üreticimizin yüzü güler.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.