“Bir Milletin Beyaz Destanı” Konulu Konferans Düzenlendi

            Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda, Sarıkamış Harekâtının 105. yıl dönümü dolayısıyla “Bir Milletin Beyaz Destanı” Konulu Konferans Düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Iğdır Vali Yardımcısı Aydın Börü, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli, Prof. Dr. Murat Ali Karavelioğlu, kamu kurum amirleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

‘KIŞ ŞARTLARI KAYIPLARA SEBEBİYET VERDİ’

            Sarıkamış Harekatını“Bir Milletin Beyaz Destanı” olarak nitelendiren Iğdır Üniversitesi Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, şunları söyledi: “29 Ekim 1914 tarihi Osmanlı Devleti’nin Rusya’nın Karadeniz’deki limanlarını bombalayarak fiilen I. Dünya Savaşı’na girdiği tarihtir. Çarlık Rusya’sı da Osmanlı’nın bu saldırısına Kafkaslarda cevap verdi.

            Ancak bu hiçte beklenildiği gibi güçlü bir karşılık olmadı. Çünkü Rus ordusu ağırlıklı olarak Avrupa çevresinde savaşmakta olduğu için Kafkaslardaki askeri gücü oldukça azdı. Örneğin sadece Sarıkamış’ta iki tabur askeri bulunmakta idi. Sarıkamış’ın stratejik önemi o kadar da fazla değildi. Burada önemli olan Kars ve onun ötesi idi.

             Asıl amaç ilk etapta Hazar Denizi’ne kadar olan bölgeyi,  Türk ordularının hâkimiyeti altına almaktı. Taarruz planının adı  ‘Sarıkamış İhata Taarruzuydu.

            Osmanlı ordusunun lojistik desteği ve ekipmanı iyi durumda değildi. Mevsim kıştı ve oldukça ağır geçmekteydi. İşte bu noktada zamana karşı verilecek mücadele de artıyordu. Sarıkamış alınırsa Osmanlı ordusu bir nebze olsun dinlendirebilecekti.

            Bu taarruzu Osmanlı devleti başarı ile tamamlayamadı. Savaş esnasında ölen askerler kadar ağır kış şartları karşısında da birçok kayıp verildi. Bu taarruz günümüzde de birçok yönüyle tartışılmaktadır” şeklinde konuştu.

            Konferans Sözer Akyıldırım’ın konuşmasının ardından Iğdır Vali Yardımcısı Aydın Börü tarafından Sözer Akyıldırım’a teşekkür belgesi verilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.