“Bir Medeniyetin Yeniden Kuruluş Manifestosu: İstiklâl Marşı” Konulu Konferans Düzenlendi

9

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü konferans salonunda “Bir Medeniyetin Yeniden Kuruluş Manifestosu: İstiklâl Marşı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi Öğretim

Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Erbay katıldı.

Öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören konferansta Prof.Dr. Erbay; “Mehmet Akif, İstiklâl Marşı’nı, “Kahraman Ordumuza” ithafıyla takdim eder. Ancak, bu ithafı, salt, bugünkü tanım ve göndermesiyle algılamamak gerekir. Balkan Harpleri ve Çanakkale Harbi dikkate alındığında, kutsallık manası da yüklenerek/izafe edilerek “dinî bir vecibe” hükmü çerçevesinde, ilâhî bir emir vasfı kazandırılan “seferberlik” toplumun bütün kesimleri ve elbette fertlerin de iştiraki düşünüldüğünde; o gün, o şartlarda cephede ve muharebe meydanındaki herkesi ihata ettiği unutulmamalıdır.

Akif, hitabesine, söz medeniyetinin evlatlarına “korkma” uyarıcı telkiniyle seslenerek başlar. Korku, dünyalık kayıplarına yas ile gözyaşı dökenlerin temel vasfıdır. Ancak, “canı ve malı Cennet karşılığında satın alınmışlar” için, böyle bir zaaftan, dolayısıyla kayıptan katiyen bahsedilemez. Akif, muhatabına seslenirken, ümit var olabilmek adına, hedefi de gösterir: “Şafaklardaki al sancak.”” dedi.Prof. Dr. Erdoğan Erbay’ın konuşmasından sonra konferans son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.