Besti Aydeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Ekibi Avusturya’dan Döndü

66

 Mesleki Eğitimde Engelleri Kaldırmak İçin Avrupa ile Elele’ projesi kapsamında Avusturya-Bregenz şehrine giden Besti Aydeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Proje Ekibi gezi ve incelemelerini tamamlayarak Iğdır’a döndü.

Besti Aydeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Suat Vural ile  proje ekibinde yer alan  öğretmenler  ‘Mesleki Eğitimde Engelleri Kaldırmak İçin Avrupa ile Elele’ projesi kapsamında Avusturya-Bregenz şehrinde katıldıkları eğitimle ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit´i yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Okul Müdürü Suat Vural ,”şu bilgileri verdi:”  Besti Aydeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  ‘Mesleki Eğitimde Engelleri Kaldırmak İçin Avrupa ile  Elele’ projesi kapsamında ben  ve dört öğretmenin katıldığı, Avusturya-Bregenz şehrinde zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin mesleki eğitim süreçlerini incelendik. Proje ile kaynaştırma eğitimi uygulayan kurumlarda, engellilerle ilgili işlemlerin yürütüldüğü iş eğitim merkezleri ve korumalı iş yerlerinin bağlı bulunduğu entegre bir sosyal kamu kurumu, engelli bireylerin doğrudan üretime katıldıkları iş atölyeleri, ürün satış ofisleri, engellilerin istihdama hazırlandıkları eğitim ve kaynaştırma çiftliği ve engelli çocuklar eğitim merkezi ziyaret edildi. Eresmus Projesinin ana hedefinin, zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin kaynaştırma uygulamaları ile ilgili öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesidir.  Bu amaçla, öğretmenlerimiz Avusturya’da ki mesleki eğitim kurumlarında, zihinsel ve fiziksel öğrenme güçlüğü olan gençlere uygulanan kaynaştırma eğitimleri ve uygulama yöntemleri hakkında inceleme ve gözlem yapma fırsatı bulmuşlardır. Bunun yanında gençlerin mesleki eğitime ve iş gücüne kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmalar, eğitim ortamları ve yapılan rehberlik ve destek uygulamaları incelenmiştir. Bu çerçevede edindiğimiz kazanımlarla okulumuz bünyesindeki öğretmenler ve idarecilerin kaynaştırma

Eğitimindeki yetkinliklerini artırarak, Kaynaştırma eğitiminin başarısı konusunda ilimizde örnek uygulamalar gerçekleştirerek bu konuda öncü bir rol üstlenmeyi amaçlamaktayız.”

Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ´de öğretmenlere neler öğrendiklerini ne gibi kazanımlar kazandıklarını sorarak hoş geldiniz dedi. .Türkiye´miz ile Avusturya’yı karşılaştırdığınızda bazı farklar olduğunu gördünüz. Bizde Iğdır’da Avrupa standartlarında engeliler okulu yapacağız. İçinde hayvanat bahçesi olan Engellilerimizi her alanda eğitmeliyiz. Bu el becerileri konusunda ağırlıklı olabilir “dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.