Besi Sanayi Bölgesi Hayata Geçiyor

vv

AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Kars’ta Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi kurulacağının müjdesini verdiler.

Milletvekilleri Yunus Kılıç ve Ahmet Arslan, Kars’ta Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi Proje ’sinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılının yatırım programına alındığını açıkladılar. Vekiller ayrıca Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nin 30 milyon TL olan proje maliyetinin yüzde 10’una tekabül eden 3 Milyon TL’sinin tahsis edildiğini de duyurdular.

Arslan ve  Kılıç yaptıkları açıklamada, bu projenin hayata geçirilmesi için 3 yıldır yürüttükleri mücadele sürecinin sonuç verdiğini de belirterek, hükümetin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün önemli katkılarının sonucu olduğunu, Türkiye’de 3 yıl içinde ödeneği çıkan ilk proje olduğunu ve toplam yatırım değerinin 30 milyon TL olduğunun altını çizdiler. Ayrıca bu projenin kapasitesinin 7 Bin büyükbaş hayvan olduğunu, bu olanak ile Kars merkezde ciddi sıkıntılara neden olan hayvancılığın daha medeni, modern alanlara yetiştiriciye ciddi bir külfet getirmeden yapılabilmesine olanak sağlayacağını ifade ettiler. Vekiller ayrıca şehir merkezinde artık hayvanların giremeyeceğine dikkat çekerek üreticilerinde mağdur edilmeyeceklerini ve daha teknik ve rasyonel hayvancılık yapılmasına, istihdam alanı oluşturulmasına ve Kars’ta ilk defa büyük ve kontrollü bir alanda besicilik yapılmasına zemin hazırlanmış olacağını da açıkladılar.

SULU TARIM İLE BU PROJE DAHA DA ANLAM KAZANACAK

Kars’ta sulu tarımın da yapılmasıyla birlikte projenin daha da anlam kazanacağının da belirten Arlan ve Kılıç, “Kars’ta Barajlar, arazi toplulaştırmaları ve sulu tarıma geçiş ile artacak olan yem bitkisi
üretimi ile Karslı artık hayvancılığın sadece en zahmetli olan yetiştiriciliğini değil en karlı kısmı olan besiciliği de kendi ilinde yaparak, yaşam kalitesi ve üretici gelirini arttırarak şehrin ekonomisine önemli katkılar sağlayacaklar” dediler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.