Belediyenin Samancılarla İmtihanı Devam Ediyor

20

06.01.2015 tarihli gazetemizde “Belediye Önlem olarak Hendekçik Kazdı” başlıklı bir habere yer vermiştik. Haberimizde saman pazarının asıl yerinin Doğubayazıt yolu üzerinde olmasına rağmen saman tüccarlarının dörtyol merkezde mahalle arasında saman satışı yaptıklarını ve mahalle sakinliklerinin bu durumdan muzdarip olduklarını dile getirmiştik. Belediyenin önlem olarak, saman satışının yapıldığı arsanın etrafına çukurlar kazdığını haberimizde belirtmiştik. Belediye kazdığı çukurlarla araçların arsaya giremeyeceğini ve saman pazarının mahalle arasından kaldırılmasına bu çukurların olanak sağlayacağını düşünmüş olacak ki geçtiğimiz gün belediyeye ait kepçelerle, arsanın etrafına yeni derin çukurlar kazıldı. Lakin bu işlem daha önce sonuç vermediği gibi hâlen mahalle sakinleri tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.

Mahalle arasında izinsiz ve kanunsuz bir şekilde oluşturulan saman pazarı hem dörtyolda trafik sıkışıklığına hem de mahalle sakinlerinin huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Zabıta Müdürlüğü’ne ait oluşturan “Zabıta Trafik” ekipleri de bir nevi kendilerini ilgilendiren bu soruna çözüm üretmekte zorlanıyor. Zabıta Trafik ekiplerinin yeteri ölçüde etkin olamaması ve belediyenin saman kamyonlarını ve nakliye araçlarını mahalle arasından bir türlü kaldıramaması vatandaşta huzursuzluk yaratıyor. Mahalle sakinleri yaptıkları açıklamalarda belediyenin çukur önlemini şu şekilde protesto ettiler:

“Belediye sürekli olarak mahallede çukurlar kazarak bu soruna çözüm üretebileceğini zannediyor. Fakat bu çukurların bazı kısımları küreklerle kapatılarak araçlar tekrar boş araziye giriyor. Ufak bir rüzgârda tüm saman ve çöp evlerimizin içine giriyor. Ayrıca saman kamyonları sadece bu boş arsada değil, sokak girişlerinde ve evlerimizin önünde gelişigüzel park ediyor. Bizler mahalle sakinleri olarak belediyenin akılcı bir çözüm üretmesini, zabıta trafik ekiplerinin daha aktif bir durumda bu araçlara müdahalede bulunmasını rica ediyoruz.”

Belediyenin tek başına çözüm üretemediği bu sorunun; Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü’nün yardımıyla giderilebileceği düşünülüyor. Karşılıklı yazışmalarla trafik ekipleri belki bu saman kamyonlarını mahalle arasından kaldırabilir. Böylece hem dörtyoldaki trafik sıkışıklılığı ortadan kaldırılmış olur hem de mahalle sakinlerinin bu büyük problemden kurtulmalarına olanak sağlanabilir. 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.