Belediyede Yılın İlk Toplantısı: DBP’li Meclis Üyesi Ferya Ülbey İstifa Etti

21

Iğdır Belediyesi 2015 yılının il meclis toplantısını gerçekleştirildi. Meclis toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya belediye Eş Başkanları Murat Yikit ve Şaziye Önder’in yanı sıra meclis üyeleri katıldı.

‘İstifa eden DBP’li Meclis Üyesi Ferya Ülbeyi’in yerine Ahmet Karaca göreve başladı’

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Eş Başkanı Av.Murat Yikit, konuşmasına yılın ilk meclis toplantısına meclis üyeliğine getirilen DBP’li Ahmet Karaca’ya hoş geldin konuşmasıyla başlayarak “Feryal arkadaşımız daha önce Iğdır dışına taşındığı için uzun süredir meclis toplantılarına katılamıyordu. Hayatının diğer kalan kısmını Iğdır dışında bir kentte ikamet edeceğinden meclis üyeliğinden istifa etti. Yerine yeni üyemiz Ahmet Karaca iştirak etti. Biz aynı zamanda kendisine hayırlı olsun temennisinde bulunuyor, aramıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

‘HALKLARLA DEĞİL SİSTEMLE KAVGAMIZ VAR’

Yikit, halkların birbirleriyle değil sistemle kavgası olduğunu belirterek” Yeni yılın yasal güvencelerle teminat adına atılan bir barış yılı olmasını temenni ediyoruz. Çünkü Bizler ne kadar mükemmel bir belediyecilik yaparsak yapalım insanlar huzurlu değillerse insanlar mutlu değillerse güzel kentler kurmak bu anlamda kesinlikle bir çözüm olmuyor. En basit örneği dünyanın birçok yerinde insanlar yeni arayışlar içerisindeler. En güzel ve teknoloji anlamda en güzel şeyleri icat eden batılı ülkelerde dahil bugün çok ciddi bir anlamda huzursuzluk yaşıyorlar. Çünkü sosyal ilişkilerin olmadığı, kişisel, toplumsal, ailesel ve ulusal hiçbir barışlarının olmadığı açıkça nettir. Bu anlamda biz kendi toplumumuz içerisinde nasıl bir gelecek inşa etmemiz gerekiyor ve barışı tesis etmedeki kastımız nedir? Bunu çok net şekilde ortaya koymamız gerekiyor.2015 yılının Iğdır’a ciddi anlamda barış getireceğini ümit ediyorum.Çok şükür bir kavgamız yoktur.Ama sistemle bir kavgamız var.Halkların hiçbir zaman birbiriyle kavgası olmaz.Ama sistemsel anlamda çok ciddi sıkıntılarımız vardır” dedi.

DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ İNSANLAR YANLIŞ YORUMLUYOR’

Yikit demokratik özerkliğin insanların yanlış yorumlanmasından dolayı kişilerde farklı çağrışımlar uyandırdığına dikkat çekerek” Demokratik özerklik bizleri ürkütmemelidir. Çünkü özerklik kavramı denince insanlarda böyle bir ayrışma, bölüşme ve birbirlerinden kopma gibi çağrışımlar uyandırıyor. Ama kesinlikle öyle bir şey yoktur. Tam tersine Türkiye ve Ortadoğu gibi coğrafyalarda yaşayan

toplumların birbirleriyle daha iyi kaynaşabilmesi ve birbirlerini kültürel, ekonomi ve siyasal ve her anlamda kabul etmeleri için demokratik özerklik bir zorunluluk taşıyor” dedi.

‘Yerel yönetimlerden kasıt toplumların kendi istedikleri ve kendi talepleri gibi yaşayabilme haklarının yasal imkanlar içerisinde oluşturulmasıdır’

Yikit son olarak yerel yönetimlerin toplumların kendi istedikleri talepte yaşama koşullarının yasal imkanlar içerisinde oluşturulması olduğunu belirterek” Demokratik özerklik kavramsal anlamada günlük siyasette yerel yönetimlerin güçlendirilmesi anlamı taşıyor. Bu da sadece belediyelerin yetkililerin artırılması gibi algılanıyor ama öyle değil. Yerel yönetimlerden kasıt şudur. O bölgede ve o yörede yaşayan halkların, toplumların kendi istedikleri ve kendi talepleri gibi yaşayabilme haklarının mevzuat ve yasal imkanlar içerisinde oluşturulmasıdır.Bu anlamda kavramsal olarak yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ya da demokratik özerklik nasıl adlandırılıyorsa bu şekliyle 2015 yılının hepimize başarı ve en önemlisi barış getirmesini temenni ediyorum.2015 yılının en azından bizim cephemizden bu şekil algılandığını belirtiyor, hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.

2015 YILININ HERKES İÇİN ADİL BİR DÜNYA OLMASINI DİLİYORUM

Belediye Eş Başkanı Av.Şaziye Önder ise 2015 yılının savaşların ve kavgaların bittiği ve herkes çin adil bir dünyanın olmasını istediğine dikkat çekerek” Her yıl bizi savaşlar, kavgalar ve sıkıntılar karşılıyor. Umut ederiz ki 2015 yılında bütün bu savaşlar son bulur. Herkes için ezilen ve ezen için daha adil bir dünya olmasını diliyorum. Kendi dilimde yeni yılınızı kutlamak istiyorum. “Sersala we pîroz be” diyorum. Azerice bilsem o dille de sizin yeni yılınızı kutlardım. Ama isterim ki bu mecliste bir kişininde Azerice yeni yılı kutlasın. Hepinize tekrardan hoş geldiniz diyorum” dedi.

AYHAN EROĞLU MECLİS ÜYELERİNİN YENİ YILINI AZERİCE KUTLADI

Meclis üyelerinden Ayhan Eroğlu ise eş başkanın isteği üzerine meclis üyelerinin yeni yılını Azerice kutladı.Toplantı gündem maddeleri ile devam etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.