“Bayramı Kirletmeden Kutlayalım”

 

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammed Bektaş yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayınlayarak, aynı zamanda da bayramda oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçebilmek için alınacak önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

            Bektaş “Öncelikle Kurban bayramını şimdiden tebrik eder, bayramın Ülkemize ve milletimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dileriz.

            Bayramı kutlarken kirlilik oluşturmamak önemlidir. Vatandaşlarımızın bazı hususlara dikkat etmesiyle daha temiz bir bayram geçirebileceğiz.

            -İlgili kuruluşlarca belirlenen kurban kesim yerleri dışında, sokak araları ve bina önlerinde kurban satışı yapılmamalı ve kurban kesilmemelidir,

-Şahıslara ait bahçelerde müsait yerlerin bulunması halinde, buralarda kurban kesilebilecektir.

-Şahısların kendilerine ait yerlerde yapacakları kesimlerde, kesim yerinde zemin sızdırmazlığı sağlamalı, beton vb. malzemeli zeminler seçilmelidir.

-Kesimden çıkan işkembe ve hayvan dışkıları gibi atıklar, yine sızdırmaz torbalarda toplanarak uzaklaştırılmalıdır.

-Kurban kesimlerinden kaynaklanan atıklar ve kan herhangi bir su kaynağına boşaltılmamalıdır.

-Usulüne uygun olarak yüzülen kurban derilerinin taşınması kan sızmayacak şekilde yapılmalı, usulüne uygun olarak tuzlanmalı ve yetkili kurum ve kuruluşlara teslim edilmelidir.

-Kurban kesim yerleri, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmeli, gerekli olduğunda kireçlenmelidir.

– İl Müdürlüğümüz tarafından, çevreyi kirletenlere 203,00 TL, atıkları toprağa veren işletmelere 50.975,00 TL, bu fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi halinde her bağımsız bölüm için 1.267,00 TL, su kaynaklarına atık boşaltanlara 101.956,00 TL bu fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi halinde her bağımsız bölüm için 2.543,00 TL para cezası uygulanacaktır.

            Amacımız ceza uygulanmasına gerek kalmadan temiz ve huzurlu bir bayram geçirmektir.” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.