Bayat, “AİDS Çok Tehlikeli ve Ölümcül Bir Hastalıktır”

Iğdır Üniversitesi Sağlıklı Yaşam Topluluğu tarafından Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma” konulu seminer düzenlendi. Iğdır Sağlık Müdürlüğünden Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı(TSM) Veli Bayat ile Dr. Kürşat Toktamışoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminere, Üniversitemiz Genel Sekreteri Nedim Duman, akademisyenler ve öğrenciler de ilgi gösterdi.

Bayat, “AİDS çok tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır”

Seminerde ilk olarak bulaşıcı hastalıklarla ilgili katılımcıları bilgilendiren Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Bayat, AIDS mikrobu olarak adlandırılan HIV virüsünün, insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık olduğunu kaydetti. “Bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfus ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok ederek bireyi çeşitli enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirir” şeklinde konuşan Bayat, şu şekilde devam etti: “AIDS olarak adlandırılan hastalık tablosu, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu süreçte sıklıkla yaşamı tehdit eden ciddi enfeksiyonlar görülür. AIDS mikrobu bir insandan diğerine sadece belirli yollarla bulaşabilir. Bulaşma, cinsel ilişki ve kan yolu, anneden bebeğe geçiş şeklinde olur. Tüm bulaşmaların yüzde 80-85’i cinsel ilişkiyle olmaktadır. HIV pozitifli hasta sayısı son 10 yılda 10 kat artmıştır, her 10 dakikada 10 bin kişi AIDS’e yakalanmaktadır. Dakikada 11 kişi AIDS’e yakalanırken, aynı zamanda dakikada 7 kişi AIDS’ten ölüyor. HIV pozitifli kişi sayısı 17.884’e ulaşmıştır. Bu anlamda bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçli olmak gerekiyor.”

Toktamışoğlu, “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma yolları nelerdir”

Seminerde son olarak söz alan Dr. Kürşat Toktamışoğlu da “Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmakta tek ve en etkili yöntem tek eşliliktir. Kondom kullanımı, korunma yöntemleri içinde doğru kullanıldığı takdirde cinsel hastalıklara karşı en etkili yöntemdir ancak kondom kullanımıyla dahi korunmanın mümkün olmadığı cinsel hastalıklar da vardır. Cinsel hastalıklardan bir kısmı teşhis konduktan sonra ilaçla tedavi edilebilir ancak yakınması ve belirtileri olan kişilerin çoğu sağlık kurumlarına başvurmamaktadırlar. Hastalık birçok kişide de semptomsuz seyrettiği için bu kişiler hem hastalığın farkında olmamakta ve tedavi olmamakta, hem de hastalığı ilişkiye girdikleri kişilere kolayca bulaştırmaktadırlar. Herhangi bir şekilde hastalığa yakalandığını düşünen ya da şüphelenen kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı, tetkik ve tedavilerini tam yaptırmalıdırlar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda tedavinin etkili olabilmesi için eş tedavisi de şarttır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu kan veya diğer vücut sıvılarından transfer edildiği için, cinsel ilişki dışında (dövme, traş kazaları vs. gibi) vücut bütünlüğünü bozabilecek durumlara karşı da seyahat esnasında çok dikkatli olunmalı ve gerekiyorsa güvenli yerler tercih edilmelidir.” dedi.

Seminer yapılan konuşmaların ardından katılımcılara teşekkür belgesi verilerek son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.