Batı İllerine Kurban Sevkiyatları Başladı

77

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Iğdır’dan büyük kentlere kurban sevkiyatına başlandı.

Türkiye’de hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Iğdır’dan kurbanlık telaşı başladı. Kurban Bayramı’na yaklaşık 3 hafta kalırken, kurbanlıklar ise satılacağı yerlere götürülüyor. Iğdır’daki yaylalarda yaklaşık 6 aydır yetiştirilen kurbanlık hayvanlar, ilk olarak Iğdır Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne getiriliyor. Burada veteriner hekimler tarafından muayene edilen ve küpeleri kontrol edilen kurbanlıklar, herhangi bir sorun çıkmaması durumunda TIR ve kamyon kasalarına yüklenerek satılmak üzere İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi illere götürülüyor.

Iğdır Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Ali Al, il dışına gönderilecek hayvanların kendileri tarafından muayene edildiğini anlattı. Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde sevk öncesi hayvanların sağlık kontrolünden geçirildiğini ve belgelerinin incelendiğini belirten Al, “Hayvanların il dışına sevkini burada yapıyoruz. Sağlık kontrolünü yaptıktan sonra küpelerini inceliyoruz. Ardından da araçların dezenfeksiyon edilip edilmediğini inceliyoruz. Bu konularda sıkıntı çıkmadığı taktirde kurbanlıkların götürülmesine müsaade ediyoruz” dedi.

Al, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber doğu illerinde hareketlilik yaşandığını söyledi. Bu kapsamda daha çok batı illerine kurbanlık hayvanların götürüldüğünü vurgulayan Al, “Burada yetiştirilen hayvanlar, artık yola çıkmaya başladı. Yaylada büyütülen hayvanlar, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kamyonlara yüklenerek İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlere gönderiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli illerine kurbanlık göndermeye başladık. Hem üreticimiz hem de vatandaşımız için güzel bir bayram olur inşallah” diye konuştu.

Hasan Çat isimli üretici ise, özellikle kurbanları Marmara Bölgesi’ne götürdüklerini anlattı. Çat, küçükbaş hayvanların bu yıl piyasası 750 ile bin TL arasında alıcı bulduğunu, kendilerinin ise bu yıl iyi bir satış beklediğini söyledi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.