Başkan Gülbey: “Dünya Kiliseleri Türkiye’ye Karşı Birleşiyor”

BAŞKAN GÜLBEY: "DÜNYA KİLİSELERİ TÜRKİYE'YE KARŞI BİRLEŞİYOR"

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, dünya kiliselerinin 24 Nisan 2015 yılında sözde Ermeni soykırımının tanınması için Türkiye’ye karşı birleştiklerini savundu.

Açıklamalarda bulunan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Dünya Kiliseler Birliğine üye olan tüm kiliselerin 24 Nisan 2015 yılında sözde Ermeni soykırımının 100. yılında soykırımı tanıyarak, sözde katledilen 1,5 milyon Ermeni’yi şehit sayarak Türkiye’ye karşı dini kullanıp baskı kurmaya hazırlandıklarını ileri sürdü. Gülbey, “30 Ekim-8 Kasım 2013 tarihleri arasında Dünya Kiliseler Birliği Meclisi’nin (WCC) Busan’da (Güney Kore) gerçekleşen 10. toplantısı sırasında Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Kutsal Ecmiyazin Ana Makamı Katolikosu II. Karekin (Tüm Ortodoks Ermenilerin Ruhani Lideri) oy birliği ile WCC’nin 8 başkanından biri olarak seçilmiştir. II. Karekin, WCC’nin Doğu Ortodoks Hıristiyan üyelerini temsil etmesi amacıyla başkan olarak seçilmiştir. II. Karekin’in ve Ermeni Apostolik Kilisesi’nin ısrarları üzerine tam da II. Karekin’in WCC’ye başkan olarak seçilmesine denk getirilmesi ve WCC’nin sözde ermeni soykırımının 100. yıl etkinliklerine dahil olma kararı alması endişe vericidir. 2015 yılında, sözde Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü olan 24 Nisan 2015 için soykırımın tanınması ve tazminat talepleri için WCC üyesi kiliselerin uluslararası örgütlerin, hukukçuların ve insan hakları savunucuların da katılımları ile Cenevre’de bir uluslararası konferans düzenlenmesi, düzenlenecek konferansla aynı zamanda Cenevre Katerdali’nde sözde Ermeni soykırımı kurbanlarını anmak amacıyla bir ekümenlik dua ayinin düzenlemesi ve sözde Ermeni şehitleri anısı için ve sözde Ermeni soykırımının tanınması için WCC’nin üye kiliselerini duaya davet edilmesi kararı alınmış” dedi.

 ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, Türkiye ve Azerbaycan’daki kiliselerin de WCC üyesi olduklarını ve bu konferansa katılacaklarını ileri sürerek, iki ülke dışişleri bakanlıklarının bu konuda gerekli önemleri alarak Türkiye ve Azerbaycan’daki kilise veya dini liderlere gerekli uyarıları yapmaya çağırdıklarını, Ermeni lobisi ve Ermenistan Diaspora Bakanlığının bu gizli planı karşısında tüm yetkilileri uyanık olmaya davet ettiğini belirtti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.