Başhekim Raşit İlhan: “Anjiyo Ünitesi İçin Tüm Iğdır’ın Desteğine İhtiyacımız Var”

            Iğdır’da Devlet Hastanesi sağlık hizmetlerinin son durumuyla ilgili Devlet Hastanesinde kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Iğdır Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Dr. Taner Başaran, Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Raşit İlhan, Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tuğrul Sarıca ve basın mensupları katıldı.

            Toplantıda ilk olarak söz alan Iğdır Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Dr. Taner Başaran, Iğdır’da sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

Başaran, eksiklikler olduğunda da gerekli tedbiri anında alan bir kadroya sahip olduklarını söyledi.

Daha sonra konuşan ve Devlet Hastanesinde yapılan yeniliklerden bahseden Başhekim Raşit İlhan, “Göreve geldiğimizden bu yana hastanemizin birçok eksikliğin giderme noktasında çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımız kapsamında Anne Dostu kriterlerine uygun doğum salonunu açtık. Bu salonda gebe ve lohusa takipleri bilimsel olarak yapılmakta olup anne ve baba odaklı hizmet vermektedir. Yine çalışmalar kapsamında acil servisin yoğunluğunu azaltmak için çocuk acil servisini faaliyete soktuk. Bu sayede hem acil servis yoğunluğunu azalttık hem de çocuklara ayrı ilgi gösterilen bir alan yaratmış olduk. Ayrıca Yoğun Bakım ünitesinde fiziki ve tıbbi şartları iyileştirerek 3. Basamak yoğun bakım ünitesi tescilini aldık. Bunun yanında diyaliz hasta seans sayısını çoğaltarak daha fazla diyaliz hastasına hizmet vermeye başladık. Iğdır’da yaşayan kanser hastaları için daha önce hastanemizde yeterli tedavi imkanı, kemoterapi ilaçlarının yetersizliğinden dolayı istenen düzeyde değildi. Bu ilaçları da temin ettik. 2017 yılının tümünde hastanemizde 52 hasta kemoterapi alırken, bu rakam sadece 2019’un ilk 6 ayında 118 olmuştur. Yine bunların haricinde mesai dışı poliklinik hizmetini sürekli hale getirdik. Bu uygulamayla pazartesi ve Perşembe günleri 16.00 ile 19.00 arasında tedavi hizmeti getirildi. Kendi kişisel gayretlerimiz ve uğraşlarımız sonucunda son 2 yılda sağlık personel sayımızı da artırmayı başardık” şeklinde konuştu.

            Başhekim İlhan bir gazetecinin Iğdır’a anjiyo ünitesi kurulması durumuyla ilgili sorduğu soruya da, “Bu konuyla ilgili daha önce de birçok girişim olmuş. Normalde anjiyo ünitesinin olduğu yerin en az 400 bin nüfusu olması gerekiyor. Bizim nüfusumuz 200 bin olabilir ancak Nahçivan’dan, Doğubeyazıt’tan ve Ağrı’dan binlerce hastaya hizmet veriyoruz. 2018 yılında ayakta muayenesi yapılan hasta sayısı 1 milyon 68 bin 69 kişi olmuştur. Bu yıl da yılın ilk altı ayında yaklaşık 500 bin kişiye hizmet verdik. Bu sayılar anjiyo ünitesi için yeter de artar bile.

            Biz kurum olarak İl Sağlık Müdürümüz Dr. Alpaslan Erol başta olmak üzere bu konuda üzerimize düşen tüm çabayı göstermekteyiz. Ben kendim İl Müdürümüz ile birlikte dört defa bu konu için Sağlık Bakanımızla görüşmeye gittik. İnşallah bu hizmeti de görmek nasip olur. Ancak Iğdır’a bu hizmetin gelmesi için Iğdır’ın tek yürek olması lazım. Bürokratıyla, STK’sıyla, basınıyla tek yürek hareket etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Basın toplantısı, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Murat Türk Eylül 2, 2019 Cevapla
0 0

Op.Dr.Nevruz EREZ bey yapacaktı zaten temeli attı malesef engellendi.
İl Müdürü olarak geldiğinde gündeminde var zaten boşuna yirulmadınlar 2 yıldır uyuyorlarmıydı.

 Nejdet Edebali Eylül 3, 2019 Cevapla
0 0

Elbette birliyiz desteyiz IĞDIR ANJO ÜNİTESİ ŞART