Balkan Türkleri Iğdır’da Ata Geleneklerini Sürdürüyor

IĞDIR’DA YAŞAYAN BALKAN TÜRKLERİ, HIDIRELLEZ KÜLTÜR VE BAHAR BAYRAMI, KAPSAMINDA BİN YILLIK ATA GELENEKLERİNİ YAŞATIYORLAR. (BÜLENT MAVZER/IĞDIR-İHA)

IĞDIR’DA YAŞAYAN BALKAN TÜRKLERİ, HIDIRELLEZ KÜLTÜR VE BAHAR BAYRAMI, KAPSAMINDA BİN YILLIK ATA GELENEKLERİNİ YAŞATIYORLAR. (BÜLENT MAVZER/IĞDIR-İHA)

Iğdır’da yaşayan Balkan Türkleri, Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı kapsamında bin yıllık ata geleneklerini yaşatıyor. Her yıl 6 Mayıs günü kutlanan Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, Iğdır’da hava muhalefeti nedeniyle normalinden geç bir tarihte kutlandı. 1937 yılında Bulgaristan’dan gelerek Iğdır’a yerleşen Balkan Türkleri, Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı kapsamında Enginalan köyü mevkisinde etkinlik düzenledi. Gerçekleştirilen etkinlik havanın güneşli olmasını fırsat bilen vatandaşlar, gönüllerince eğlendi. Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i şerifin okunmasıyla başlayan programda konuşan Iğdır Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Eğitim Kültür ve Tarih Danışmanı Sabri Kaplan, bugün buradaki amaçlarının Balkan göçmenlerini bir araya toplamak, serhat şehri Iğdır’da varlıklarını devam ettirebilmek, bu güzel şehirde bu güzel ülkenin kültürüne katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Iğdır’da yaşayan Balkan Türkleri olarak burada bir renk olduklarını ifade eden Kaplan, “Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, mayıs ayının ilk haftasının 6. günü bütün ülkemizde kutlanır. Biz de hava muhalefetinden dolayı bu yıl o güne denk getiremedik. Fakat bu anlamda organize olduğumuz bir günde Balkan göçmenleri olarak burada piknik ve şölen havasında bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

 “TÜRK TOPLUMU YÜZYILLARDIR BEREKET DİLEME GÜNÜNÜ KUTLUYOR”

Kaplan, bugünün birlik ve kardeşlik günü olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bugün dostluk günü, bereket günü, tıpkı yüzyıllar önce Hızır (a.s.) ve İlyas’ın (a.s.) dilediği gibi bugün bereket dileme günüdür. Bugün şan, şöhret ve övünmek bir yana tevazu günüdür. Amacımız bu etkinliğin adı altında camiamızı hiçbir farkındalık oluşturmadan bir araya getirmek, serhat şehrimizin bu güçlü ve büyük kültürüne katkıda bulunmaktır.”

“ATALARIMIZIN GELENEĞİNİ BURADA YAŞATIYORUZ”

            Iğdır Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa İz de, bahar ve bereketin simgesi olan bugün atalarından kalma bir geleneği yaşatmaya çalıştıklarını ve bu anlamda Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramını burada yaptıkları şenlikle kutladıklarını ifade etti. Önemli bir geleneği gerçekleştirdiklerini ifade eden İz, “Burada tüm Balkan Türkleri ve geçmişlerinin ruhları için Mevlid-i Şerif okutuyoruz. Bu geleneği birlik ve beraberlik içerisinde yürütüyor ve yürütmeye çalışıyoruz. Çok güzel ve anlamlı bir şenlik ve bayram yaşıyoruz. Burada kurulan sofralarımızda her evden bir bereket var. Her evden kadınlarımızın yaptığı ikramlar bir araya toplanıp birlik ve beraberlik içerisinde yeniliyor. Bu çok güzel, bereketli, uğurlu ve kutsal bir bayramdır” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ikramlarla devam eden kutlamalar, ‘dönecek’ diye tabir edilen salıncaklarda vatandaşların gönüllerince eğlenmesi ve çeşitli etkinliklerle son buldu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.