Balcı Mahmut Ölmez Hakiki Tuzluca Çiçek Balını Üretiyor

Yıllardır Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde arıcılık yapan balcı Mahmut Ölmez, gazetemize kaliteli balın püf noktalarını anlattı.

Doğal alanlarda bal üretimi yapan arıcıların elde ettikleri ürünlere yoğun talep olduğunu belirten balcı Mahmut Ölmez, gerçek bal ile yapay balın karıştırılmaması gerektiğini belirterek, “İnsanlarımız kaliteli balı seçemiyor, daha doğrusu bilmiyor. Çerçeveye bakıyor, bala bakıyor, bal parlaksa ‘bu kaliteli baldır’ diyor. Aslında öyle değil, kaliteli bal kaliteli doğada olur. Kaliteli balın da en güzeli de bizim ilçemizde üretilir. Bu dağlar, bu yaylalar bize bir lütuftur. Burada dünyanın en kaliteli balını üretiyoruz.”

Bu alanda doğa çok zengin diyen Balcı Ölmez, bölgemiz flora bakımından da çok zengin bir bölgedir. Özellikle burada organik tarım yapılmadığından, yani gübre kullanılmadığından dolayı bitkiler, çiçekler doğal haliyle yetişiyor.  Bu yüzden buranın balı çok kaliteli ve değerlidir. Bölgede kimse şeker de vermiyor, arı tabiatta ne bulduysa onu alıyor.” diye konuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.