Bakan Yıldız: “Metsamor’un Miadı Doldu”

a1

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gezi ve incelemelerde bulunmak için geldiği Kars’ta, Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin ömrünü doldurduğunu söyledi. Bakan Yaldız ayrıca, Elektrik faturalarına kaçak tüketimle ilgili yansıyan kabarıklıkla ilgili basında yer alan haber üzerine de açıklama yaptı.

Kars Belediyesini ziyaret ederek Başkan Bozkuş’tan yeni belediye binasıyla ilgili bilgi alan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, binanın hayırlı olmasını dileyerek, 30 Mart’tan sonra da Başkan Bozkuş’u bu binada görmek istediklerini belirtti.

Bakan Yıldız, “Bu 11 ayda ikinci kez Kars’ta bulunmuş olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmem lazım. Malum yaklaşık şurada bir haftamız kaldı. Ve 30 Mart seçimlerini hem Kars’ımıza hem de bölge ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını şimdiden temenni ediyorum. İnşallah 30 Mart’ı hep beraber aşmış olcağız. Burada milletvekillerimizin yoğun gayretleri ile beraber getirilen yatırımlar var. 4. 7 milyar TL yaklaşık 5 katrilyon bir yatırım var son 12 yılda hükümetlerimizle beraber. Ulaştırmadan eğitime, sağlıktan enerjiye varıncaya kadar birçok sektörde aslında bunların her birisi tabi ki Kars’a kazandırıldı. Ben tarihi belediye binamızın da tekrar hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah sağlıcakla oturun. 30 Mart’tansonra da sizler bunun inşallah işletmecisi olacaksınız, sahibi olacaksınız. Buna olan inancımızda kesinlikle herhangi bir tereddüt görmüyorum. Bu açıdan da inşallah Kars’ta yarına kadar yapacağımız programlarda da gerek sivil toplum örgütleri, gerekse teşkilatlarımız ziyaret edilmiş olacak.” dedi.

TÜİK’DE YAŞANANLAR VE BAHÇELİ’YE CEVAP

Bakan Yıldız ayrıca geçtiğimiz günlerde TÜİK Bölge Müdürlüğü’nde 7 kişinin ölümüyle ilgili MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının sorulması üzerine karşı açıklama yaptı. Bakan Yıldız, Bahçeli’nin bu tür olayların toplumun içine düştüğü sıkıntılardan kaynaklandığını söyleyerek AK Parti hükümetini sorumlu tutması iddialarına şu cevabı verdi:

“Öncelikle son derece bu vahim olaya üzüldüğümü bende burada belirtmek isterim. Bütün Karslı hemşerilerimizin başı sağolsun diyorum.

Gerçekten çok üzücü bir olay. Ama bu açıklamayı şöyle şaşırdığımı söylemem lazım. 77 milyon içerisinde ki istikrara kavuşmuş bulunana kendisi de dahil bütün vatandaşımızın hepsinin bundan faydalandığı, istifade ettiği bir ortamda böylesine lokal, böylesine çok yerel bir açıklama yapılmış olmasını ben bir talihsizlik olarak görürüm.”

Bakan Yıldız ayrıca, “AK Parti hükümetlerimiz ülkemizin şuanda yüzde

50’sinin tercihiyle beraber. Seçmenimizin yüzde 50’sinin tercihi ile beraber hükümet oldu. Bu aynı zamanda bizim yüzde 50 vatandaşımızın tercih etmediğini, seçmediğini görüyoruz. Ama demokrasi şuanda bu ülkenin idaresinde irade koymamızı gerektiriyor. Biz aldığımız bu yetkiyi yüzde 50 için mi kullanıyoruz, yoksa Türkiye’nin tamamı için mi kullanıyoruz? Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a varıncaya kadar 77 milyonumuz için bunu kullanıyoruz. O yüzden böyle bir istikrarla alakalı ayrım yapıyor olmak bizim anlayışımızda yok. Sayın Bahçeli herhalde bu konuyu atlamış olmalı diye düşünüyorum.” diye konuştu.

ELEKTRİK FATURALARI VE KAÇAK TÜKETİM

Elektrik faturalarına kaçak tüketimle ilgili yansıyan kabarık tutarla ilgili soru üzerine de Bakan Yıldız, “Elektrik fiyatlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Muhasebenin şeffaflaşması adına yapılan bir işlemdir o. ve 21 tane özelleşen dağıtım şirketleriyle beraber bunlar gündeme geldi. Bunlar yeni konan ücretler değillerdir.

Bir elektrik fiyatı içerisinde ki vergi oranı nedir, elektrik payı nedir, KDV si nedir, ÖTV si nedir, BTV si nedir, TRT payı nedir bunlarla alakalı konulardır. Bizim elektrik fiyatlarında herhangi bir artış şuanda söz konusu değildir.” yanıtını verdi.

METZAMOR TEHLİKESİ

Bakan Yıldız, Ermenistan’daki Metsamor tehlikesiyle ilgili soruyu da,”Yalnızca Iğdır’a ve Kars’a yapılan bir haksızlık değil aynı zamanda bölgemize ve ülkeye yapılan bir haksızlıktır bu. Şimdi Iğdır’dan geliyoruz. 31 km. şehir merkezine, 16 km. bizim sınırımıza. Yani hemen Iğdır’ın, Kars’ın dibinde olarak bunu nitelendirebiliriz. 1980 yılında devreye girmiş olan bu santralın yaşı doldu. İkinci nesil santraların yaşı 30 yıl. Bizim yapacaklarımız 60 yıl. Ve her türlü güvenlik işlemleri Hiroşima’dan sonra, Çernobil’den sonra alınmış santraller yapıyoruz biz. O yüzden inşallah dünyanın en muhkem, en dayanıklı, en güvenli tesislerinden birini yapmış olacağız. Sinop’ta ve Mersin’de.

Ama şunu da söylemem lazım. Metsamor santralı artık güvenlik kriterlerini yitirmiş ve stres testlerinden de geçememiş normalli bir santraldir. Bununla alakalı alınan ödeneklerinde bile kullanılmadığını da görüyoruz. Ve hemen bu vesile ile tekrar uluslar arası kamuoyuna bu konunun dikkatin tekrar sunuyoruz. Bununla alakalı bir ısım uygulamaları bekliyoruz.” şeklinde cevapladı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.