Bakan Yazıcı’nın Van Ziyareti…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hizmetleri yaparken hiçbir zaman coğrafi ayrıma gitmediklerini belirterek, “Kaynaklarımız hepimizin, sorunlar hepimizin. İmkanlara göre hizmetleri planlıyoruz. Aziz milletimizin de bunun idraki içinde olduğunu görüyoruz” dedi.

Çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Van’a gelen Bakan Hayati Yazıcı, İstasyon Mahallesi’ndeki tren garında demir yolu yenileme çalışmasının açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Yazıcı, Türkiye’deki demir yollarının yenilenmesi amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek, bunun demir yolu ulaşımının altyapısının elden geçirilmesi ve güvenli şekle kavuşturulması anlamına geldiğini kaydetti.

Türkiye’de her alanda yaşanan değişim ve dönüşümün ulaşım alanında da yaşandığını ifade eden Yazıcı, Osmanlı döneminden başlayarak yoğunlaşan demir yolu ulaşımının uzun zaman göz ardı edildiğine dikkati çekti. Bakan Yazıcı, Ak Parti hükümetleri döneminde yürütülen ulaşım çalışmalarıyla birlikte demir yollarının ana başlık haline geldiğini bildirerek, “211 bin kilometre demir yolu ağı elden geçirilmiş, rehabilite edilmiş, bir taraftan da iktidarımızda ülkemiz yüksek hızlı trenle tanışmıştır. Türkiye’de diğer alanlarla birlikte ulaşımda da fersah fersah çağ atladık. Hayal edilmesi güç olan hizmetleri planladık, kararlı şekilde yürüterek hayata geçirdik. İstanbul’da çok yakın zamanda hizmete açtığımız, Osmanlı döneminden bu yana Türkiye’nin bütünüyle birlikte hayal ettiği deniz altından trenin geçmesini sağladık. Bunu gururla hizmete sunduk. İstanbul’a gittiğiniz de mutlaka Marmaray’dan geçin, hizmeti görün. Metroyu Gezin, bu hizmetleri gezerek, görerek ülkenizle iftihar edeceksiniz” dedi.

Ankara’dan Kars’a hızlı tren çalışmasının devam ettiğini, önümüzdeki yıl tamamlanacak olan çalışmalarla birlikte Bitlis’ten yola çıkacak trenin boğazın altından geçerek Londra’ya kadar ulaşabileceğini anlatan Yazıcı, bugün itibarıyla başlatacakları yenileme çalışmasıyla 120 kilometrelik demir yolunun elden geçirileceğine ve bunun 85 milyon liralık büyük bir hizmet olduğuna işaret etti. Yapılan işlerin takip edilmemesi durumunda zamana yayılacağını ve maliyetinin de bununla birlikte artacağını dile getiren Yazıcı, “Türkiye’de yıllarca böyle oldu. Zamanında bitirilmeyen projelere çok büyük kaynaklar aktarıldı. Biz bunlara fırsat vermedik. Yol demek medeniyet demektir. Sadece ülkeler arasında eşyanın, insanın güvenli taşımacılığı demek değildir, aynı zamanda değerlerimizin de taşınmasına vesile olan alanlardır. Türkiye büyüyor, güçleniyor. Havaalanımız var. Ferit Melen Havaalanı’nda 2003 yılında 141 bin yolcu taşıdık. Bu kadar yolcu 3 bin 200 uçakla taşınmış. 2013 yılında 1 milyon 120 bin yolcu Ferit Melen Havaalanı’nda giriş-çıkış yapmış. 9 bin 500 uçak kalkmış. Yolcu sayısında yüzde 700 artış sağlanmış. Uçak sayısında da 3 kat artış var. Demek ki artık uçaklarımız dolu kalkıyor. Birazdan Kapıköy’de açılışını yapacağımız tren X-Ray ünitesi Türkiye’deki ilk uygulama. Bunun tamamlanmasıyla komşu ülkelerle sürdürdüğümüz ticari aktivitelerimiz yoğunlaşacaktır. Bu insanların hayat standardının yükselmesi anlamına geliyor. Hizmetlerimizi yaparken hiçbir zaman coğrafi ayrıma gitmedik. Kaynaklarımız hepimizin, sorunlar hepimizin. İmkanlara göre hizmetleri planlıyoruz. Aziz milletimizin de bunun idraki içinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

            

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.