Bakan Arslan Iğdırlılarla Bayramlaştı

1-7

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bayramlaşma programı için Iğdır’a geldi. Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman ve Iğdır Milletvekili Nurettin Aras tarafından Tuzluca-Digor yol ayrımında karşılanan Bakan Arslan daha sonra Iğdır Valiliği’ni ziyaret etti. Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman’dan ilin sorunları hakkında bilgi alan Bakan Aslan konuşmasında; “Iğdır önemsediğimiz bir il. Doğubayazıt-Iğdır arasını sıcak asfalt yapacağız. Diğer yol çalışmalarımız sürüyor. Batı ile aramızdaki farkı kapatmamız lazım. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi bitince Iğdır-Kars-Nahcıvan demiryolu yapılabilir. Bu konuda çalışmalarımız vardır. Iğdır-Bakü arası uçak seferleri talep olursa gerçekleşebilir. Bu konuda fizibilite çalışması yapacağız” diye konuştu.

Bayramı Kars, Ardahan ve Iğdır’da geçirmekte olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, her üç ilin birlikte kalkınmasını önemsediklerine vurgu yaparak, Kars merkezli bölgeye yılda 40 bin istihdam sağlamayı öngördüklerini söyledi.

Bakan Arslan, hükümetin geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın ağzından duyurduğu Doğu ve Güneydoğu’da ki 23 ilin kalkınmışlık bakımından cazibe merkezi olmasıyla birlikte, Kars merkezli olmak üzere Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’nın birlikte kalkınmasını, birlikte istihdamının sağlanmasını, göçün engellenmesini, yatırım yapılabilir hale gelmesine dikkat çekti.

BAKÜ-TİFLİS-KARS YILSONU BİTİRLECEK

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bu sene sonu biteceğinin de altını çizen Bakan Arslan konuşmasında şunları söyledi:

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bitmesi tek başına bir şey ifade etmiyor. Proje ile birlikte bu bölgedeki bütün yolların bölünmüş yol haline getirilmesini önemsiyoruz. Karadeniz’i Akdeniz’e ülkemizin güneyine Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı üzerinden bağlamayı çok önemsiyoruz.

Kars-Digor-Tuzluca yolunun inşaatı çok hızlı devam ediyor. Yine Erzurum üzerinden gelip, Karakurut-Kağızman üzerinden Tuzluca’ya gidecek olan bölünmüş yolunda ihale sürecini başlattık onunda ihalesini yapacağız. Ardahan üzerinden Karadeniz’e gidecek bölünmüş yollarda çalışma yapılanları hızlandırmak, kalan eksikleri de tamamlama adına çalışmalarımız var. Bütün bunlarda amaç bölgenin cazibe merkezine uygun yatırımları daha rahat alabilmesi, daha rahat yatırım yapılabilmesi hale gelmesidir. Biz ülkenin her yerinde olduğu gibi Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’nın birlikte bölgesel olarak kalkınacağına inandığımız için her tarafı şantiyeye çevirmiş durumdayız.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.