Azerbaycan Kars Başkonsolosu’ndan Hocalı Açıklaması

03

1992 yılı Şubat ayının 25’den 26`sına geçen gece Ermeni silahlı birlikleri ve eski Sovetler Birliğin’e ait olan ve o dönemde Dağlık Karabağ’ın Hankendi kentinde bulunan 366. alayın katılımıyla yedi bine kadar Azerbaycanlı nüfusun yaşadığı Hocalı şehrine 5 yönden saldırdılar (saldırı sırasında kentte yaklaşık 3 bin kişi yaşıyordu). O zamana kadar Hocalı şehri artık dört aydan fazlaydı ki, tam abluka durumunda olduğundan ciddi gıda sıkıntısı çekiyordu. Kentte çok sayda hastalar, yaralılar, yaşlılar, kadınlar ve çocuklar vardı. O gece Hocalı şehri yerle bir edildi. Ermeniler silahsız sivil nüfusu vahşetle yok ederek, Hocalı soykırımını gerçekleştirdiler. Bu vahşi saldırıda amaç kentin bütün halkını yok etmekti. Ancak sırf tesadüfler sonucu pek çok Hocalı sakini tarihe tanıklık etmek için sağ kaldı. Hocalı soykırımı sonucunda 613 kişi hayatını kaybetmiş, 1000 ‘den fazla sivil sakin kurşun yarası alarak sakatlanmış, 1275 kişi rehin alınmıştır. Bunlardan 150 kişinin akibeti bugüne kadar belli değildir. Katledilenlerin 106-sı kadın, 63. çocuk, 70 ise yaşlıydı. Sakat olanlardan 76 kişi ergenlik yaşından küçük çocuklardır. Bu katliam sonucunda 8 aile tamamen yok edilmiş, 25 çocuk anne ve babasını, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Şehit olanlardan 56 kişi vahşice canlı olarak yakılmış, kafa derileri soyulmuş, kafaları ve diğer vücut organları kesilmiş, gözleri çıkarılmış, hamile kadınların karnı süngü ile delinmiştir. Düşünmesi bile korkunç olan bu olay, XX. yüzyılın sonunda dünyanın gözü önünde gerçekleşmiştir. Fakat dünya haberdar olmalıdır ki,  sadece azerbaycanlılara karşı değil, tüm insanlığa karşı işlenmiş bu tarihi katliamın organizatörü ermeni milliyetçiliğidir. XX. yüzyılın en dehşetli faciaları varsayılmış Hatın, Hiroşima, Nagazaki, Songmi, Liditse gibi insan felaketleri arasında Hocalı soykırımı da eklenmiştir. Belirtmek isteriz ki bu katliamı Ermenistan eski cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, şimdiki cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve savunma bakanı Seyran Oqanyan bizzat organize edip gerçekleştirmişlerdir.

            Bu günde Hocalı katliamı birçok ülkede ve  ABD’nin çeşitli ayetlerinde tanınmıştır. Buna örnek olarak  ABD’nin  Batı Virciniya,  Kaliforniya, Massaçusets, Texas, Nyu Cersi, Nyu Meksiko, Arkanzas, Corciya, Oklahoma, Tennessi, Pensilvanya, Konnektikut ve İndiana eyaletlerinin parlamentolarında kararlar kabul edilmiş ve soykırım olarak resmen tanınmıştır.

            Artık, Serbiya, Panama, Honduras, Meksika, Kolombiya, Peru, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Sudan, Ürdün devletlerinin parlamentoları ve İslam İşbirliği Teşkilatı Hocalı soykırımını tanımışlar. İnanıyoruz ki, Hocalı katliamı ile ilgili ilerleyen yıllarda farklı devletlerden oluşan bu liste daha da artacaktır ve dünya Hocalı katliamına sessiz kalmıyacaktır.

Bir daha beyan ediyoruz ki, Hocalı faciası uluslararası hukuk ilkelerine göre soykırımıdır. Ermenistan, sorunla ilgili kabul edilmiş uluslararası belgelerin hükümlerini yerine getirmeli, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü sağlanmalı, Azerbaycanlı esir ve rehineler serbest burakılmalı, mülteci ve zorunlu göçmenlerin bozulmuş hakları geri kazanılmalı, onlar kendi yurtlarına geri dönmelidirler.

Aykhan SÜLEYMANLI

Azerbaycan Cumhuriyeti

Kars Başkonsolosu

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.