Atık Pillerin Zararlarından Korunalım…

 

Kullanım ömrünü tamamlayan veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacağından atık haline gelen piller, çöpe/toprağa atıldığı zaman dış kapları zamanla delinir ve bünyelerindeki metaller ve kimyasal maddeler toprağa, yüzey sularına ve yeraltı sularına karışabilir. Neticede atık piller çevre kirlenmesine yol açtıkları gibi, cıva, çinko, demir, kurşun, nikel ve kadmiyum gibi ağır metallerin besin maddelerine bulaşmaları sonucunda insanlar üzerinde, böbrek ve karaciğerde hasar, kas güçsüzlüğü, denge bozukluğu, uykusuzluk, kansızlık, zihin bulanıklığı, akciğer hastalıkları, kanser vb. gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Bitkilere ve balıklara geçerek yapılarını bozmaktadır. Küçük bir atık pil, 4 metrekarelik toprağı zehirler ve üretim yapılamaz hale dönüştürür.

            Kısacası atık piller, tüm bitkilere, hayvanlara ve insanlara direkt veya dolaylı olarak, kısa vadede ya da yıllar içerisinde ağır zararlar vermektedir.

            Atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı ve çöpe atılmamalıdır.

            Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinden temin edilen atık pil kutuları, İlimizdeki kurum/kuruluşlara ve okullara yerleştirilmiştir. Aynı zamanda marketlerde de atık pil kutuları mevcut olup, oluşan atık pilleri kurumlardaki, market ve okullardaki atık pil kutularına atarak doğayı ve sağlığımızı güvence altına alınıyor.

            Geçtiğimiz yıllar itibariyle, Iğdır’da toplanan 907 kg atık pil, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ne gönderildi.

KAYNAK: İLGİLİ KURUM

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.