“Atık Kâğıdım Ağaç Oldu” Kampanyası

h

Bilindiği gibi hızlı nüfus artışına bağlı olarak, dünya kaynakları hızla tükenmekte olup, kaynaklarımızı tasarruflu şekilde kullanmak ve geri dönüşümü olan atıkları değerlendirmek gerekmektedir. Yapılan istatistiklere göre, ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon ton kâğıtla gereksiz yazışma yapılmakta ve bir büro elemanı yılda 81 kg kaliteli kağıt atığı çıkarmaktadır.

Bir ton kullanılmış kâğıdı geri kazanarak, kâğıt üretmek için gerekli olan enerji, normal işlemler için gerekli olanın % 50 si kadardır. Bu durumda, 1 ton kullanılmış kâğıdın geri kazanılmasıyla 17 ağaç kurtarılır ve 4.100 kilowatt-saatlik enerji tasarruf edilir ki; bu miktar bir ailenin ortalama olarak, 1 yılda kullandığı elektrik enerjisine eşittir.

 Kağıt atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması ve doğal kaynaklarımızın korunması amacıyla, 2013 yılında İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda ve Merkez Köylerine Hizmet Götürme Birliği’nin desteği ile “Atık Kağıdım Ağaç Oldu” adlı kağıt hurdası toplama kampanyası başlatılmıştır. 2015 yılında protokolümüz yenilenmiştir.

“Bir Ağaç da Sen Kurtar” sloganıyla başlattığımız kampanyada, İl Müdürlüğümüzce tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla yazışmalarımız yapılarak, muhafazasında lüzum kalmayan, imha edilmesi gereken kağıt hurdalarının toplanarak, İl Müdürlüğümüze tahsisli depoda biriktirilmesi sağlanmıştır.

Topladığımız 13 ton atık kağıt, ekonomiye kazandırılmış olup, geliri Merkez Köylerine Hizmet Götürme Birliği hesabına aktarılmış ve köy okullarımızın ihtiyaçları için kullanılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…                                                                      

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.