Asırlardır Yaşatılan Nevruz Geleneği: Semeni

 

“Baharın müjdecisi” olarak kabul edilen kutlanan Nevruz Bayramı’nın asırlık geleneklerinin başında gelen ve rengarenk küçük kaplarda buğday, mısır ve nohut gibi tahıl yetiştirilme geleneği olan semeni, Anadolu’da halen yaşatılıyor.

            Her yıl 21 Mart’ta kutlanan, “yeni yılın başlangıcı”, “baharın müjdecisi” ve “doğa bayramı” olarak kabul gören Nevruz Bayramı denince akla ilk gelen geleneklerden olan ve Türk halk kültüründe “yaşam otu” olarak adlandırılan semeni geleneği, Türk kültürünün önemli sembollerinden birini oluşturuyor.

            Bir miktar toprak konulan kaplara ekilen ve “semeni” adı verilen buğday, mısır ve nohut gibi çeşitli tahıllar, vatandaşlarca mart ayının başında birbirinden farklı ve rengarenk kaplarda yetiştiriliyor.

            Özenle bakılan ve bu süreçte yeşerip boy veren semenilerin boyu, Nevruz Bayramı’na kadar yaklaşık 15 santimetreye ulaşıyor.

            Yeni yılda umudun sembolü olan semenilerin bulunduğu ve kurdelelerle süslenen kaplar, 21 Mart günü sabahın ilk ışıklarıyla başlayan bayram kutlamalarında evlerini ziyaret ettikleri eş, dost, komşu, hısım ve hasımlara armağan ediliyor.

            Rengarenk kaplarda yeşertilen semeniler, baharı arzulayanların yanı sıra yeni yılda kıtlıktan, yokluktan çıkmak isteyenler için de adeta umudun sembolü oluyor.

            Türk kültüründe ayrı bir yere sahip olan ve şu sıralar yöredeki evlerde yerini almaya başlayan semeni geleneği, Doğu Anadolu’da başta Kars, Iğdır ve Ağrı olmak üzere halen varlığını sürdürüyor.

“Bolluk ve bereketi temsil ediyor”

            Semeni geleneğinin yaşatıldığı Iğdır’ın Melekli beldesinde yaşayan Filiz Akın, semeninin nevruzun geleneksel öğelerinden biri olduğunu söyledi.

            Nevruzun gelişiyle semeni hazırlıklarının başladığını belirten Akın, şunları anlattı:

“Semeni, hanede kaç kişi varsa o sayıya göre yapılır. Hanede 5 kişi yaşıyorsa 5 tane semeni dikilir. Eğer yakın zamanda vefat eden biri varsa, onun adına da yapılır ve ölü bayramında onun mezarına götürülüp bırakılır. Semeni, toprağın uyanışını ve baharın gelişini simgeler. Bolluğu, bereketi temsil eder. Herkes semenisini kendisi yetiştirir ve yeni yılla ilgili tüm dileklerini semeni ekerken diler ve o dileği karşısında semenisini büyütmeye çalışır, büyümesi de dileklerinin gerçekleşeceği anlamına gelir.”

            Filiz Akın, semenin farklı tahıllar kullanılarak yapıldığını ifade ederek, “Semeni, buğday, mısır veya nohut kullanılarak yapılır. Kullanacağımız tahılı kabın içine koyulan toprağa ekeriz, çok az can suyu döker ve gün aşırı sularız. Güneş alan bir yerde bekleterek filizlenmesini ve yeşermesini bekleriz.” diye konuştu.                 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.