ASİMDER’in Cuma Namazı Talebini Ermenistan Redd Etti..

hy

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Merkezinin 14 sivil toplum kuruluşu adına Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan tarihi gök cami (Göy Mescid) de Cuma namazı kılma talebine Ermenistan cumhuriyeti red cevabı verdi.

ASİMDER binasında yapılan basın açıklamasında ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, “1 hafta önce 14 Sivil toplum kuruluşu adına Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan 1765 yılında yapılan tarihi Gök Cami (Göy Mescid) de 5 Eylül günü Cuma namazı kılmak için Ermenistan’ın Tiflis ve Tahran Büyükelçiliklerine vize ve can güvenliğimizin Ermenistan devleti tarafından sağlanması için ASİMDER olarak başvuruda bulunduk. 4 Eylül günü Ermenistan’ın Tiflis Büyükelçiliğinden tarafımıza gönderilen E-mail de (Başvuru talebimizle onurlandıklarını ancak devlet politikaları sebebiyle bu talebin desteklemeyeceklerini) bildirmişlerdir. Bu nazikçe ülkemize gelmeyin notuyla bizim gibi sivil toplum kuruluşları topraklarında istemediklerini belirtmişlerdir” dedi.

Gülbey, “Türkiye’deki Ermeni cemaatin ülkemizde çok rahat kilise açılışları yapıp o kiliselerde istedikleri gibi ayin yapmaktadırlar. Ancak bizim gibi topraklarından bin bir zulüm ve işkenceler ile kendi topraklarından göçe zorlanan ailelerin torunlarının masumane bir gezi ve ibadet talebi Ermenistan devleti tarafından ret edilmiştir. Aslında her fırsatta hoşgörü, milletler arası diyalogdan bahs eden Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan bu talebimizi medya yoluyla öğrenipte neden sessiz kalmıştır anlamış değiliz, kendilerine gelince hoşgörü Müslüman teşkilatların Ermenistan’da namaz talebine sessiz kalmak bunun adı menfaattir, iki yüzlülüktür. ASİMDER ve diğer teşkilatlar olarak önümüzdeki aylarda bu talebimizi yeniden dile getirip başvurumuzu yenileyeceğiz. Taki atalarımızın zorla göç ettiği o topraklara gidene kadar hiç bir güç bizleri bu yoldan döndüremeyeceğini” belirtti.

Ermenistan’daki Gök Cami (Göy Mescid) de Cuma namazı kılacak kafileye katılmak için Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen Beynelxalq Diaspor Merkezi (BDM) Genel Sekreteri Samir Adıgözelli ise, “Revan bizim hayalimiz Revan bizim canımız, şimdiki Ermenistan toprakları tarihi Azerbaycan topraklarıdır. Revan Hanlığı olarak tarihte bilinir ve bir Türk yurdudur. Biz BDM olarak her zaman ASİMDER’in yanında olmuş ve desteklemişizdir. Biz Revan Hanlığının torunları o topraklara eni sonu gideceğiz ve atalarımızın mezarlarını, evlerini ziyaret edip tarihi Gök Cami (Göy Mescid) de namazımızı kılıp geleceğiz bunuda her yıl yapacağız. Ermeni silahlı kuvvetlerince işgal olunmuş Azerbaycan toprağı Karabağ’daki tarihi camileri ve anıtları ziyaret edeceğiz, o topraklar bizimdir. Ermenistan kabul etse de etmese de oralar kadim Azerbaycan toprağıdır. Tarih inkar etmekle silinmez ve kayıp olmaz” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.