ASİMDER ve BDM’den 20 Ocak Mesajı

w1

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk Diaspor Merkezi (BDM), Bakü’de 20 Ocak 1990 “Gara Yanvar” bilinen, Rus tanklarının altında kalarak hayatlarını kaybeden 170 Azeri Türkü kardeşlerimizin anısına yazılı basın açıklaması yaptılar.

ASİMDER dernek binasında yapılan basın açıklamasını, ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey yaptı.

Gülbey; “yıl 1990 aylardan Ocak 19’nu 20’ye bağlayan gece (Kanlı Ocak, Gara Yanvar) Bakü’de kızılca kıyamet koptu. 35.000 bin kişilik ağır silahlarla donatılmış alfa birlikleri ve DTK’a adlı özel imha birlikleriyle Moskova, Azerbaycan’ın başkentini işgale başlamıştı. T-72, T-80 ve BMP-3 tankları Bakü’de Azatlık meydanını kuşatmış, sesler karşısında yatağından fırlayan Azeri halkı azatlık meydanına yığılır. İşgal tanklarının üzerine bedeniyle yürüyen kalabalığı ezen Rus tankları, bir gün içinde 170 Azeri Türk’ü kardeşimizi Azatlık meydanında ezerek katletmiş, kardeşlerimiz tankların altında can vermişlerdir. Ateş düştüğü yeri yakmıştır. Yanan Türk insanın yüreğidir, ama Ruslar bir şeyi hesap etmemişlerdi. Artık Azerbaycanlılar için bağımsızlık yolundan geri dönüş yoktu, binlerce şehit verseler de bağımsızlığa koşacaklardı.

İşte bugün 20 Ocak olaylarının 23.yıldönümü anıyoruz, şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz, bu gün o şehitler Karabağ ve Hocalı şehitleri gibi şehitler hıyabanında yatmaktadırlar. 20 Ocak karanfillerin ağladığı gün, yüreklerin yandığı gündür. Bugün o şehitler hıyabanında 20 Ocak şehitleriyle Karabağ şehitleri koyun koyuna yatmaktadırlar. Azerbaycan da 20 Ocak rahmetli Haydar Aliyev tarafından yas-matem günü ilan edilmiştir. Tüm Azerbaycanlı kardeşlerimiz bugün ellerinde karanfillerle 20 Ocak şehitlerini anmak için şehitliklere akın etmektedirler” dedi.

Gülbey; “Rusya’nın yapmış olduğu bu katliamdan dolayı Azerbaycan halkından özür dilemesi gerekmektedir. Katlettiği bu silahsız kardeşlerimizin geride kalan ailelerine tazminat ödemeli, aksi halde bu katliam Rusya’nın tarihinde bir kara leke olarak kalacaktır” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.