ASİMDER ve BDM Avrupa’da Lobi Çalışması Başlattılar

vv

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalq Diaspor Merkezi (BDM), Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde lobi çalışmalarında bulundular.

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Azerbaycan BDM Genel Başkanı İsmayıl Ağayev, BDM Genel Sekreteri Samir Adıgüzelli ve BDM Avrupa Temsilcisi Azer Kerimov ile birlikte Avusturya ve Çek Cumhuriyeti Brno şehrinde bulunan üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir takım görüşmelerde bulunduklarını belirtti.

Avrupa dönüşü bir açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey şunları söyledi:

“Avrupa’daki Ermeni lobisinin 2015 yılını Ermeni yılı ilan ettiğini, söz konusu yıla kadar Türkiye’ye asılsız iddialarını kabul ettirmek amacıyla bir takım yalan çalışmaları başlattıklarını biliyoruz. Bizler de teşkilat olarak bu kapsamda Avrupa’da Türk lobisinin oluşturulması için Azerbaycan teşkilatlarıyla ortaklaşa çalışmalar başlattık. Bu sebepler bazı Avrupa ülkelerindeki bir takım sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle görüşmeler yapmaya başladık.               

 

Türkiye’nin bu güne kadar asılsız Ermeni iddiaları karşısında kendi lobisini oluşturmaması ve diğer Türk cumhuriyetlerindeki, özellikle Azerbaycan’daki diaspora teşkilatlarıyla ortak çalışma yapılmamasını büyük bir eksiklik olarak görüyoruz. Bizde bu eksikliği gidermek amacıyla Azerbaycan’da güçlü ve aktif çalışma yapan Beynelxalq Diaspor Merkezi (BDM) ile birlikte Avrupa’da Türk lobisini oluşturmak ve bu yalan iddialar karşısında daha teşkilatlı ve kapsamlı faaliyetler yürütmek amacı ile ilk adımı attık. Yılsonuna kadar Avrupa Türk lobisinin oluşumunu iyi bir noktaya getirmek hedefindeyiz. Burada devletlerimizden beklentimiz bu tür çalışmaların biraz daha desteklenmesi ve Türkiye Diaspora Müsteşarlığı’nın kurularak aktif hale getirilmesidir

Azerbaycan BDM Genel Merkezi ve ASİMDER olarak Çek Cumhuriyeti Brno şehrindeki Masaryk ve Teknoloji Üniversitelerinin kütüphanesinde Ermeni meselesi ve Karabağ hakikatlerini anlatan tanıtım köşesi açtık. Hem bu imkânı bize tanıyan üniversite yöneticilerine ve ayrıca da 60’a yakın ermeni lobisinin yalanını tanıyan ülkeler varken Çek Cumhuriyeti parlamentosunun bu yalana inanmayıp tanımadıkları için de teşekkür ederim.”

Gülbey, yaptığı açıklamanın ardından yapılan görüşmeler ve çalışmalar ile ilgili fotoğrafları slayt gösterisi ile basına tanıttı.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.